Silifke çilek üretim alanlarında görülen nematod türlerinin teşhisi ve yoğunluğu
Identification and population density of nematode species observed in strawberry production areas of silifke
- Tez No: 1018855
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZARSLANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Silifke ilçesi, uygun iklim koşulları ve üretim potansiyeli sayesinde Türkiye'de çilek yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı önemli üretim merkezlerinden biridir. Çilek üretimi, bölge ekonomisi ve kırsal istihdam açısından önemli bir tarımsal faaliyettir. Dolayısıyla üretimi sınırlandırabilecek zararlı etmenlerin belirlenmesi sürdürülebilir üretim açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Silifke bölgesindeki çilek üretim alanlarında bitki parazit nematodların yaygınlığını ve zarar potansiyellerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 120 farklı numune toplanmış ve bu numuneler laboratuvar analizlerine tabi tutulmuştur. Morfolojik tanımlamalar kullanılarak yapılan incelemeler sonucunda Silifke çilek üretim alanlarında yaygın olarak bulunan nematod türleri ve yoğunlukları belirlenmiştir. Araştırma bulguları, Meloidogyne spp.'nin %76, Pratylenchus spp.'nin %68, Aphelenchoides spp.'nin %36, Tylenchorhynchus spp.'nin %28, Ditylenchus spp.'nin %22 ve Helicotylenchus spp.'nin %14 oranında bulunduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, özellikle Meloidogyne spp., Pratylenchus spp. ve Aphelenchoides spp. gibi zararlı nematodların çilek bitkileri üzerindeki potansiyel tehditlerini ortaya koymaktadır. Nematodlarla etkin mücadele için entegre yönetim stratejileri benimsenmelidir. Bu kapsamda, nematod bulaşık olmayan sertifikalı fidelerin kullanılması, toprak solarizasyonu uygulanması, ekim nöbeti yapılması ve organik madde ilavesi gibi yöntemler önerilmektedir. Ayrıca biyolojik mücadele stratejilerinin geliştirilmesi ve mekanik-kültürel önlemlerle desteklenmesi, nematod popülasyonun baskılanmasında kritik bir rol oynayabilir. Bu araştırma Silifke bölgesindeki çilek tarımında nematod yönetimi konusunda temel verileri sunarak, bölgede uygulanabilecek etkin kontrol stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Gelecek çalışmalar, biyolojik ve kültürel mücadele yöntemlerinin etkinliğini değerlendirmeye yönelik olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Thanks to its favorable climate conditions and production potential, Silifke district is one of the important production centers in Turkey where strawberry cultivation is carried out intensively. Strawberry production is an important agricultural activity for the regional economy and rural employment. Therefore, identifying harmful factors that could limit production is of great importance for sustainable production. This study was conducted to determine the prevalence and damage potential of plant parasitic nematodes in strawberry production areas in the Silifke region. As part of the research, 120 different samples were collected and subjected to laboratory analysis. Through examinations using morphological descriptions, the nematode species commonly found in Silifke strawberry production areas and their densities have been determined. The research findings showed that Meloidogyne spp. constituted 76%, Pratylenchus spp. 68%, Aphelenchoides spp. 36%, Tylenchorhynchus spp. 28%, Ditylenchus spp. 22%, and Helicotylenchus spp. 14%. These results highlight the potential threats posed by harmful nematodes, particularly Meloidogyne spp., Pratylenchus spp., and Aphelenchoides spp., to strawberry plants. Integrated management strategies should be adopted for effective nematode control. These strategies include using certified nematode-free seedlings, applying soil solarization, implementing crop rotation, and adding organic matter. Furthermore, developing biological control strategies and supporting them with mechanistic-cultural measures can play a critical role in suppressing nematode populations. This research provides fundamental data on nematode management in strawberry cultivation in the Silifke region, contributing to the identification of effective control strategies that can be implemented in the area. Future studies should focus on evaluating the effectiveness of biological and cultural control methods.