XIX. yüzyıl ortalarında Sivrihisar kazasının demografik görünümü (1831-1838 tarihli nüfus defterlerine göre)
Demographic overview of Sivrihisar district in the mid-19th century (according to the population registers dated 1831-1838)
  1. Tez No: 1018860
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÇİZMELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Son dönem Osmanlı tarihi incelenirken, özellikle demografik araştırmalarda nüfus sayım kayıtlarının ayrı bir önemi vardır. Nüfus sayım defterleri; insan, mekan ve zaman unsurlarını birlikte aksettiren veriler olarak, ışık tuttuğu bölgenin nüfus yelpazesi ve kent tarihini aydınlatma hususunda önemli belgeler olmuşlardır. Osmanlı Devleti'nde ilk nüfus sayımı 2. Mahmut zamanında yapılmıştır. Bu sayım yapılırken askere alımlar için Müslümanlar, vergiler için Müslümanların yanında gayrimüslimlerin kayıtları da tutulmuştur. Temel amacı ülkenin asker ve vergi potansiyelini tespit etmek olduğundan bu sayımda sadece Müslüman ve gayrimüslim erkek nüfus dikkate alınmıştır. Bu çalışma 1831 ve 1838 yıllarında yapılan nüfus sayımı verilerine göre Sivrihisar Kazası'nda yaşayan halkın demografik ve sosyal durumunu tespit etmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada kazanın genel nüfusu, bu nüfusun mahallelere göre dağılımı, nüfus hareketleri, doğum-ölüm vakaları, askerlik durumu, cizye vergisi mükellefi olan nüfusun miktar ve niteliği tespit edilerek bunların gelir durumları ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Akabinde de Müslüman ve gayrimüslimler tarafından kullanılan şahıs isimleri, lakaplar ve sülale isimleri ile bunların yaş özellikleri, icra ettikleri meslekler tablo ve grafikler eşliğinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When examining the late Ottoman period, census records hold particular importance, especially in demographic research. Census registers, as data reflecting the elements of people, place, and time, have served as important documents in illuminating the demographic spectrum and urban history of the regions they cover. The first census in the Ottoman Empire was conducted during the reign of Mahmud II. During this census, records were kept of Muslims for military conscription and of both Muslims and non-Muslims for taxation purposes. Since the primary purpose was to determine the country's military and tax potential, only the male Muslim and non-Muslim populations were considered in this census. This study aims to determine the demographic and social situation of the people living in the Sivrihisar District based on the census data from 1831 and 1838. This study identifies the district's total population, its distribution by neighborhood, population movements, births and deaths, military status, and the quantity and quality of the population liable for the jizya tax, and provides assessments of their income status. Subsequently, the personal names, nicknames, and family names used by Muslims and non-Muslims, along with their age characteristics and occupations, are explained with the help of tables and graphs.