Saf Aklın Eleştirisi'nin transendental yöntem öğretisi bölümündeki arkitektonik sorunsalı ve temellendirilmesi
The architectonic problematic in the transcendental doctrine of method of the Critique of Pure Reason and its grounding
- Tez No: 1018864
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN H. ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
ÖZET Bu çalışma, Immanuel Kant'ın Saf Aklın Eleştirisi'nde yer alan“Saf Aklın Arkitektoniği”bölümünün (A832/B860-A851/B879) Eleştiri'nin bütünü içindeki konumunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bölüm literatürde uzun süre Kant'ın sistem kurma eğiliminden doğan bir tasnif olarak okunmuş; bu okuma Kemp Smith ve Strawson'ın temsil ettiği ihmal hattının çekirdek iddiasını oluşturmuştur. Çalışmanın temel sorusu Arkitektonik bölümünün Eleştiri'ye sonradan eklenmiş ikincil bir sınıflandırma mı yoksa Eleştiri'nin başında ortaya konan felsefi iddianın Transendental Yöntem Öğretisi düzlemindeki zorunlu tamamlanışı mı olduğudur. Araştırmanın ilk adımı, arkitektonik kavramının Kant öncesi felsefi ve mimari zeminini (Vitruvius, Wolff, Baumgarten, Lambert, Meier) Kant'ın kavramsal mirasının dönüşümünü göstermek üzere incelemektir. İkinci adımda bölümün kendi iç sorusu sistematik birlik, ide ve katışmaç-sistem karşıtlığı katmanlarında çözümlenmiş, argümantatif yapısı dört temel hareket halinde haritalandırılmış ve Transendental Diyalektik'in Eki ile Şematizm bölümüyle kurulan kavramsal süreklilik üzerinden Ypi'nin dedüksiyon yokluğu itirazına yapısal bir yanıt geliştirilmiştir. Üçüncü adımda Kemp Smith ve Strawson'ın temsil ettiği ihmal hattı ile Heimsoeth, Neiman, Ferrarin, Ypi ve Gava'nın temsil ettiği çağdaş rehabilitasyon hattı karşılaştırılmıştır. Araştırmada metin içi analiz, kavramsal analiz ve tarihsel-hermeneutik yöntem birlikte kullanılmış; Guyer-Wood ve Yardımlı çevirilerinin yanı sıra çağdaş Kant literatürü değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular Arkitektonik bölümünün Eleştiri'ye sonradan eklenmiş ikincil bir tasnif değil eleştirel projenin yapısal zorunluluğu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tez, çağdaş rehabilitasyon hattının temel yönelimini paylaşmakla birlikte iddiayı hattın yorumcularının çerçevelerinden (amaçlılık, dünya kavramı, düşünüş tarzı) farklı bir formülasyonla geliştirmekte; Arkitektonik bölümünü Eleştiri'nin iç sürekliliği üzerinden yapısal zorunluluk olarak temellendirmektedir. Çalışma böylece Türkçe Kant literatüründe Saf Aklın Arkitektoniği bölümüne ayrılmış bağımsız bir inceleme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the place of the section“The Architectonic of Pure Reason”(A832/B860-A851/B879) within Immanuel Kant's Critique of Pure Reason as a whole. The section has long been read in the literature as a retrospective taxonomy stemming from Kant's inclination toward system-building, and this reading constitutes the core claim of the neglect line represented by Kemp Smith and Strawson. The central question of the study is whether the Architectonic section is a secondary classification appended to the Critique, or whether it is the necessary completion, at the level of the Transcendental Doctrine of Method, of the philosophical claim laid down at the opening of the Critique. The first stage of the research examines the pre-critical philosophical and architectural ground of the term (Vitruvius, Wolff, Baumgarten, Lambert, Meier) to show the transformation of Kant's conceptual inheritance. In the second stage, the section's internal question is analyzed across the layers of systematic unity, the idea, and the aggregate-system contrast; its argumentative structure is mapped in four main movements; and a structural response to Ypi's objection regarding the absence of a deduction is developed through the conceptual continuity established with the Appendix to the Transcendental Dialectic and the Schematism. In the third stage, the neglect line represented by Kemp Smith and Strawson is compared with the contemporary rehabilitation line represented by Heimsoeth, Neiman, Ferrarin, Ypi, and Gava. The research combines close textual analysis, conceptual analysis, and historical-hermeneutic method, drawing on the Guyer-Wood and Yardımlı translations alongside the contemporary Kant literature. The findings establish that the Architectonic section is not a secondary taxonomy appended to the end of the Critique but a structural necessity of the critical project. This thesis shares the orientation of the contemporary rehabilitation line yet develops its claim in a formulation distinct from those used by other interpreters of that line (purposiveness, the cosmic concept of philosophy, the way of thinking), grounding the Architectonic as a structural necessity in the internal continuity of the Critique itself. The study thereby offers, within Turkish-language Kant scholarship, an independent treatment of the section“The Architectonic of Pure Reason.”