Nazilli ve yöresinin oyunları
The Plays of Nazilli
  1. Tez No: 72033
  2. Yazar: HÜLYA ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYAT AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
II ÖZET Halk oyunları ilk insanla başlamıştır. İlk insan dünyasını aydınlatacak olanaklardan yoksun, kendisinin yaşamını etkileyebilecek bilgi, görgü, araç gereç ve bunun gibi güvence ve dayanaklar olmaksızın ve yaratılışındaki yetenekleri kullanabilecek bir düzeye gelememiştir. Görüyor, anlamıyor. Duyuyor, anlatamıyordu. Gördüğü ve duyduğu iki şey vardı, doğa ve doğa olayları; Hareketler, sesler, görüntüler ve gürültüler. Böyleyken gün geldi doğal seslerden, hareket ve olaylardan“Oyun”kavramına varmış oldu. Oyun, çeşitli anlamlarıyla folklorun en zengin alanlarından birisidir. Türk oyunları, Halkın ruhundan çıkıp, ulusun öz malı olarak sürüp gelmiştir. Bu gerçeğin bir madolyon gibi iki yüzü vardır. Biri, oyunun ulusun yapısındaki niteliklere bağlı bulunması ve Türk gelenek ve törelerine uygun biçimde yansıtması. Diğeri de, oyunun kendi geleneklerini sürdürmesidir. Türk oyunlarının ortak gelenekleri olduğu gibi herbirinin ayrı ayrı da gelenekleri vardır. İşte Türk Oyunlarının yüzyıllar boyunca esas değerini saklamasın nedeni budur. Oyunların önemli bir bölümünü,çocuk oyunları kapsamaktadır. Çocuk oyunlarının faydası çoktur.Her çocuk oyununda bir çok gerçek saklıdır. Bu gerçekler, bazı şeyleri ifade etmeye çalışır. Bu çalışmada, oyunların kavram açısından incelenmesine de önem verildi. Özellikle Kaşgarlı Mahmud'a göre Türklerde oyunlar ve eğlencelerle ilgili kavramlar ele alınarak günümüzle karşılaştırılmaya çalışıldı. Kaşgarlı Mahmud'un Divanü Lügati't - Türk'ü, Türk kültür ve medeniyetinin en büyük hazinesidir. Böyle olmakla beraber onun eserinin bulunuşu, neşri ve hatta tercümesinin üzerinden yıllar geçtiği halde malesef bu eserdeki çeşitli konulara ait bilgiler bir araya getirilip yeterince düzenlenememiştir. Bu kısımda, onun Türk oyun ve eğlenceleri hakkında verdiği bilgiler ele alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasının araştırma alanı Nazilli ve yöresinin oyunlarıdır. Bu oyunlar yörenin folklor çalışmasının bir kısmını oluşturmaktadır. Oyunların esasını belirlemek için gelenekler saha çalışmalarıyla belirlenmiştir.Ill Yöredeki oyunlar, eğlence amaçlı oynanan oyunlar (Nişanlar, Düğünler v.b) ve çocuk oyunları olarak incelenmiştin. Genellikle araştırılan oyunlar, halkın kültürünün ortaya çıkmasına ve bunun nesilden nesile aktarılmasına fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT Folk dances begins with the first human being. The first person who didn't have possibilities that could affect his life like confidence based on knowledge, experience, tools couldn't get a level to practise his abilities. He could hear, but not explain. There were two things that he heard and saw; nature and the events of nature... Movements, sounds, noisy and appearances. Meanwhile one day he reached the concept of“play”.“Play”is one of the richest field of folklore with its various meanings. Turkish plays have been coming to nowadays from the essence of folk as the property of nation. This reality has two sides like a locket. One is that play includes the properties in the structure of nation and play reflects the tradions of Turks. The other is that play keeps its own traditions. The plays of Turks have a common tradition. In addition each play gets its own tradition. That is the reason of beping kept the essence of Turkish plays. An important part of plays consists of children's plays. They are very useful for children while they are growing up. Each play keeps a lot of realities in its essence and tries to mean something. In this study plays are handled as concept. Basically concept related to plays and amusement of Turks according to Mahmud from Kaşgar was tried to compare with todays Divan-i Lugati't-Turk which is a study of Mahmud from Kaşgar is the greatest treasure of Turkish culture and civilisation. In addition, Despite a long time after being found of Divan-i Lugati't- Turk and being transleted the knowledge about different subjets in this study, unfortunately it can't be come together and appraised. In this section, it has been tried to be appraised. The knowledge which Mahmud from Kaşgar gave us about Turkish plays and amusements. The subject of this research consists of the plays of Nazilli and its vicinity. These plays' from a part of folklore in the vicinity. Traditions are determined by field studies for comprehension the esence of plays. In the vicinity, plays are studied as the childrens' plays and plays aimed as amusement (weddings, engagements). Generally the plays which are researched will help for being explained of Turkish culture and being transferred of it from generation to generation.V Divan-ı Lugati't Turk, and being translated the knowledge about different subjects in this study unfortunately can't be come together and gathered. In this section, it has been tried to study the knowledge.