Yönetim bilişim sistemleri ve konuya ilişkin bir örnek
- Tez No: 101887
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
m ÖZET Günümüz dünyasında hızlı teknolojik değişim sınır tanımayan rekabet ve küreselleşme sonucu, bilginin ve elde edilme hızının işletmelerin ihtiyaç duyduğu en önemli girdi haline gelmesi 2000'li yılların bilgi çağı haline gelmesine neden olmuştur. Değişim ve çağa ayak uydurabilmenin zorunluluğunu görerek bunu bir yaşam felsefesi olarak benimseyen işletmeler, bilginin elde edilmesinin ve işlenmesinin önemini kavrayarak çalışmalarını bu yöne kanalize etmişlerdir. Yönetim Bilişim Sistemleri örgütlerin her kademesinin ihtiyaç duyduğu bilgiye arzu edildiğinde ulaşılmasını, değerlendirilmesini ve sağlıklı karar verilmesini sağlayabilmek için, çağdaş işletmeler açısından vazgeçilmez sistemler haline gelmişlerdir. Bu tez kapsamında Yönetim Bilişim Sistemlerinin bilginin ihtiyacı ve özellikleri evresinden, Yönetim Bilişim Sistemleri'nin türleri ve kurulup geliştirilmesine kadar olan ayrıntılar incelenerek konunun önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Ayrıca uygulama çalışmasında ise bu sistemin uygulanmadığı ve uygulandığı haller analiz edilmiş, fayda ve zararları ile işletmeye getirildiği yararlar ortaya konmuştur. Dünyadaki gelişmiş ülkeler tarafından uzun yıllardır bilinen ve uygulanan Yönetim Bilişim Sisteminin ülkemiz işletmelerince de yaygın olarak uygulanıp geliştirilmesi ülkemiz kalkınmasının önemli faktörlerinden birisi olacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Now a days, in a global world, technological developtment and improvment has been caused highly competitive situation. Moreover, knowledge and getting information is needed for all purposes for the company. Therefore, it is called information-century. In a changing world, every single company knows that getting information and using information is vital for its survivalence. Management information system ( MIS) allows company to come up with ideas and plans to make decisions, improve work flows, and find problems & solutions. Knowing that, MIS is an essential system for every level of the company. In this thesis, it is well-covered that needs of information, approaches for developıng&ımprovıng information systems, and different types information systems are obviously important for the future of the company. Although, here in, it is anahzed that whether a company is applying to this systems or not, we come to the conculusion what are the benefits or the loses. As a result, it must be believed that Turkey will get definite benefit by applying and improving MIS with the global world.