İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerinin ve matematik dersine yönelik motivasyonlarının geliştirilmesine ilişkin yapay zeka destekli bir eylem araştırması
An AI-supported action research study on the development of problem-solving skills and motivation towards mathematics among year 3 primary school pupils
- Tez No: 1018895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ EVRAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin matematik dersi problem çözme sürecinde yaşadıkları güçlükleri belirlemek; bu güçlüklerin giderilmesine yönelik olarak yapay zekâ iş birliği ile hazırlanan ders planlarıyla yürütülen uygulama sürecinin öğrencilerin problem çözme becerilerine ve matematik dersine yönelik motivasyonlarına nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Eylem araştırması yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Düzce ili Çilimli ilçesindeki bir devlet ilkokulunda öğrenim gören 10 kız, 8 erkek olmak üzere toplam 18 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma toplam 8 hafta sürmüş olup toplam 17 ders saati ChatGPT iş birliği ile hazırlanan ders planları ile uygulamalar yapılmıştır. Her eylem planının sonunda veriler, ilgili veri toplama araçlarıyla toplanıp analiz edilmiştir. Sonraki eylem planına ilişkin kararlar bu analizlere göre alınmıştır. Araştırma sürecinde ChatGPT, öğretmenin pedagojik kararlarını destekleyen bir“tasarım ortağı”olarak kullanılmış; ders planları Polya'nın problem çözme basamakları temel alınarak öğrencilerin problemi anlama, plan yapma, planı uygulama, değerlendirme, çözümü sunma ve problem oluşturma becerilerini geliştirmeye yönelik hazırlanmıştır. Veriler; İlkokul 3. ve 4. Sınıf Öğrencileri için Matematik Dersi Motivasyon Ölçeği, Problem Çözme Süreci Değerlendirme Rubriği, öğretmen gözlem formu, öğretmen ve öğrenci yansıtıcı günlükleri ile öz ve akran değerlendirme formları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler betimsel istatistikler ve ilişkili ölçümlerle, nitel veriler ise içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, uygulama öncesinde öğrencilerin özellikle plan yapma, planı uygulama, değerlendirme ve problem oluşturma aşamalarında güçlük yaşadıklarını; uygulama sürecinde ise YZ iş birliği ile hazırlanan öğrenci merkezli, somutlaştırmaya dayalı, iş birlikli ve yansıtıcı etkinliklerin öğrencilerin problem çözme becerilerini kademeli olarak geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca uygulama sonunda öğrencilerin matematik dersine yönelik içsel motivasyonlarında artış olduğu belirlenmiştir. Çalışma, üretken yapay zekânın öğretmenin yerini alan değil, öğretim tasarımını zenginleştiren bir destek aracı olarak kullanılabileceğini göstermesi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the difficulties experienced by Year 3 primary school students during the problem-solving process in mathematics lessons and to examine the impact of lesson plans developed in collaboration with artificial intelligence on overcoming these difficulties. Conducted using the action research method, this study was carried out during the second term of the 2024–2025 academic year with a total of 18 pupils (10 girls and 8 boys) attending a state primary school in the district of Çilimli, Düzce province. The research lasted a total of 8 weeks, during which a total of 17 lesson hours were spent implementing lesson plans prepared in collaboration with ChatGPT. For each action plan implemented, data was collected and analysed using data collection tools at the end of the process, and decisions were made accordingly. During the research process, ChatGPT was used as a 'design partner' to support the teacher's pedagogical decisions; lesson plans were prepared based on Polya's stages of problem-solving to develop students' abilities to understand the problem, make a plan, implement the plan, evaluate, present the solution and create a problem. Data were collected via the Mathematics Motivation Scale, the Problem-Solving Process Assessment Rubric, the teacher observation form, teacher and student reflective journals, and self- and peer-assessment forms. Quantitative data was analysed using descriptive statistics and related measures, whilst qualitative data was analysed through content analysis. The research findings indicate that prior to the intervention, students experienced difficulties particularly in the stages of planning, implementing the plan, evaluating, and problem formulation; however, during the intervention, student-centred, concrete, collaborative, and reflective activities prepared in collaboration with AI gradually improved students' problem-solving skills. Furthermore, an increase in students' intrinsic motivation towards mathematics was observed at the end of the intervention. The study is significant in that it demonstrates that generative artificial intelligence can be used not as a replacement for the teacher, but as a supportive tool that enriches instructional design.