Bilgisayarsız kodlama eğitiminin ilkokul öğrencilerinin dikkatini toplama, problem çözme ve algoritmik düşünme becerileri üzerine etkisi
The effect of unplugged coding education on primary school students' gather attention, problem solving and algorithmic thinking skills
- Tez No: 721414
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda kodlama eğitimi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oldukça popüler olan konulardan birisi olmuştur. Gerek uluslararası alanyazında gerekse Milli Eğitim Bakanlığının geliştirdiği öğretim programlarında üzerinde önemle durulan 21. yüzyıl becerileri arasında kodlama eğitimi de yer almaktadır. Kodlama eğitiminin öğrencilere analitik düşünme, yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme, mantıksal düşünme, algoritmik düşünme, bilgi işlemsel düşünme gibi birçok beceriyi kazandırdığı bu konuda yapılan araştırmalarla ortaya konmaktadır. Artık kodlama eğitimi ile ilgili kazanımlara ve uygulamalara öğretim programlarında ve okul uygulamalarında daha fazla yer verilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı, bilgisayarsız kodlama eğitiminin ilkokul öğrencilerinin dikkatini toplama, problem çözme ve algoritmik düşünme becerileri üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma modeli kapsamındaki ön test son test tek gruplu zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında Mersin'in Yenişehir ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 13 kız ve 10 erkek öğrenciden oluşan 3. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Çalışma grubunda yer alan öğrencilerle 10 hafta boyunca bilgisayarsız kodlama eğitimine yönelik etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Veriler Burdon Dikkat Testi, Problem Çözme Becerisi Etkinlik Kâğıdı, Algoritmik Düşünme Becerisi Etkinlik Kağıdı, yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Geçerlik ve güvenirlik işlemlerinin ardından, toplamda 10 hafta süren eğitimlerin sonucunda elde edilen verilerden nicel olanlar SPSS 22 İstatistik Programında analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analizle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, uygulanan kodlama eğitiminin katılımcı ilkokul öğrencilerinin dikkatini toplama, problem çözme ve algoritmik düşünme becerileri üzerinde anlamlı düzeyde ve pozitif yönde bir etkisinin olduğu görülmüştür. Öğrencilerin genel olarak kodlama etkinliklerini çok eğlenceli ve çok eğitici buldukları, bunun yanında kodlamanın düşünme becerilerini arttırdığını, yeteneklerini geliştirdiğini, algoritmayı, kod yazmayı ve adım adım basamakları oluşturmayı ve yer-yön kavramını öğrettiğini, matematik dersinde daha başarılı olmalarına katkı sağladığını, problem çözme yeteneklerini geliştirdiğini ve odaklanmalarına yardımcı olduğunu vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
In recent years, coding education has become one of the most popular subjects in Turkey as well as all over the world. Coding education is among the 21st century skills that are emphasized both in the international literature and in the curriculum developed by the Ministry of National Education. Studies on this subject show that coding education provides students with many skills such as analytical thinking, creativity, critical thinking, problem solving, logical thinking, algorithmic thinking, and computational thinking. Today, objectives and practices related to coding education have started to be given more place in curriculum and school practices. In this context, the aim of this study is to determine the effect of unplugged coding education on primary school students' attention, problem-solving and algorithmic thinking skills. In the study, the pre-test post-test single-group weak experimental design within the scope of the quantitative research model was used. The study group consisted of 3rd grade students, 13 girls and 10 boys, studying at a public school in the Yenişehir district of Mersin in the 2019-2020 academic year. Activities for unplugged coding education were carried out for 10 weeks with the students in the study group. Data were collected using the Burdon Attention Test, Problem Solving Skills Activity Sheet, Algorithmic Thinking Skills Activity Sheet and structured and semi-structured interview forms. After validity and reliability procedures, the quantitative data obtained as a result of the training lasting 10 weeks in total were analyzed in SPSS 22 Statistics Program. On the other hand, Qualitative data were analyzed by descriptive analysis. As a result of the research, it was seen that the applied coding education had a significant and positive effect on the attention, problem solving and algorithmic thinking skills of the participating primary school students. In addition, participants generally find coding activities very entertaining and very educational. Besides, they stated that coding activities increases their thinking skills, teaches the algorithm, writing code, creating steps easily in sequence, and the concept of place-direction, contributes to their success in mathematics lessons, improves their problem-solving skills and helps them focus.