The Cairo School: An analysis of a non-western paradigm in international relations
Kahire Okulu: Uluslararası ilişkilerde batı dışı bir paradigmanın analizi
  1. Tez No: 1018906
  2. Yazar: BURAK KALELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİ ZATARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mısır Okulu olarak da bilinen Kahire Ekolü'nün (KE) uluslararası ilişkiler alanında akademik bir okul olarak incelenmesini amaçlamaktadır. Yaklaşık yarım yüzyıldır faaliyet gösteren bu ekol, zaman içinde çeşitli gelişim aşamalarından geçmiştir. KE'ye, ortaya çıktığı coğrafya dışında sınırlı ilgi gösterilmesi nedeniyle, bu çalışma ekolün akademik kökenlerini ve kuramsal üretimini açıklığa kavuşturmayı hedeflemektedir. Daha özel olarak çalışma, pozitivist okullardan ayrışan kuramsal kaynaklarını ele almakta; zira Kahire Ekolü'nün teorik temelleri İslami ilkelerden beslenmektedir. Çalışma ayrıca KE'nin karakteristik kuramsal sonuçlarını incelemekte, bunlarla eleştirel bir biçimde de ilgilenmektedir. Bu bağlamda ekolün dört temel meseleye dair perspektifi ele alınmaktadır: uluslararası ilişkilerin itici gücü, analiz düzeyi, uluslararası etkileşim kalıpları ve ilgi alanları. Normatif bir yapıya sahip olan KE, aynı zamanda yorumlayıcı bir yaklaşım sunduğunu savunmakta ve tevil yöntemi olarak“sünnetullah/Sunan”ilkesini benimsemektedir. Bu doğrultuda çalışma, ekolün“Sunan”kavrayışını açıklığa kavuşturmakta; bu kavrayışın unsurlarını ortaya koymakta, nasıl tespit edileceğini açıklamakta ve tarih ile ilişkisini tartışmaktadır. Bunun yanı sıra çalışma,“Sunan”kavramını eleştirel bir biçimde ele almakta ve daha fazla geliştirilmesi gerektiğini ileri sürmektedir. Çalışma boyunca, ekolün normatif taahhütleri ile açıklayıcı hedefleri arasındaki süregelen gerilim, temel analitik bir eksen olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Cairo School (CS) of International Relations, also known as the Egyptian School. This CS has been active for nearly half a century and has undergone several developments. Because the CS has received little attention outside its place of origin, this study aims to clarify its scholarly lineage and its theoretical output. More specifically, the study examines the CS's sources of theory, which differ from those of positivist schools, given that the Cairo School's theoretical foundations are rooted in Islamic principles. The study also reviews the most important theoretical conclusions that characterize the CS and engages with them critically. This includes the CS's perspective on four issues: The driver of international relations, the level of analysis, the patterns of international interactions, and the key issues it prioritizes in analysis. The CS is normative in nature, but it also considers itself to offer an interpretive perspective, adopting the principle of Sunan (divine patterns of order) as its interpretive approach. Accordingly, the study clarifies the CS's understanding of these Sunan, outlines their components, explains how to identify them, and discusses their relationship to history. This study also engages with the concept of Sunan as understood by the CS, criticizing it at both theoretical and practical levels, arguing that it needs further refinement in light of its connection to the process of theorizing in international relations. Throughout, the study identifies a recurring tension between the CS's normative commitments and its explanatory ambitions as its central analytical thread.