Müzik okuryazarlığı odaklı müzik eğitiminin koruma altındaki çocukların sosyal ve müziksel gelişimlerine etkisi: Prodigies music programı örneği
The effects of music literacy-focused music education on the social and musical development of children under protection: The case of the prodigies music program
  1. Tez No: 1018905
  2. Yazar: DİLŞAH KEÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada çocuk bakım merkezlerinde koruma altında bulunan çocuklar için uygulanan müzik okuryazarlığı odaklı Prodigies Music Programı'nın çocukların sosyal ve müziksel gelişimleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test–son test yarı deneysel desen kullanılarak Bursa'da bir çocuk bakım merkezinde yaşayan 6–12 yaş aralığındaki 17 çocukla gerçekleştirilmiştir. Yirmi dört dersten oluşan uygulama sürecinde müziksel işitme, nota okuma, şarkı söyleme ve renk kodlu masa zilleriyle yürütülen çalma etkinliklerine yer verilmiştir. Araştırmada Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği, Müzik Dinleme, Şarkı Söyleme ve Çalgı Çalmaya Yönelik Güdü Ölçekleri, Gordon Intermediate Measures of Music Audiation (IMMA) Testi ve kişisel bilgi formu kullanılmış; elde edilen veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sosyal becerilerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmezken çocukların müzik dinleme, şarkı söyleme ve çalgı çalmaya yönelik güdü düzeyleri ile müziksel işitme becerilerinde son test lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, PMP'nin çocukların müziksel motivasyonlarını ve müziksel işitme becerilerini desteklediğini göstermektedir. Bu doğrultuda, PMP'nin farklı yaş ve özellikteki gruplarda uygulanması, koruma altındaki çocuklarla yürütülen müzik eğitimi araştırmalarının artırılması ve sosyal becerilere yönelik daha uzun süreli uygulamaların gerçekleştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of the music literacy-focused Prodigies Music Program (PMP) on the social and musical development of children living under state protection in residential child care centers. The study employed a one-group pretest–posttest quasi-experimental design within the quantitative research paradigm and was conducted with 17 children aged 6–12 residing in a residential child care center in Bursa, Türkiye. The intervention consisted of 24 lessons and included activities focusing on music audiation, note reading, singing, and instrumental performance using color-coded desk bells. Data were collected using the Social Skills Assessment Scale, the Motivation for Music Listening, Singing, and Instrument Playing Scales, the Gordon Intermediate Measures of Music Audiation (IMMA) Test, and a personal information form. The data were analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank Test. The findings revealed no statistically significant differences in social skills, whereas statistically significant differences in favor of the posttest were found in children's motivation toward music listening, singing, and instrument playing, as well as in their music audiation skills. The findings suggest that PMP supports children's musical motivation and music audiation skills. Based on these findings, it may be recommended that PMP be implemented with groups of different ages and characteristics, that research on music education with children under protection be expanded, and that longer-term interventions targeting social skills be conducted.