Örgütsel kültürün örgütsel sinizm üzerindeki etkisi: Sigorta sektörü üzerine çalışma
The impact of organizational culture on organizational cynicism: A study in the insurance sector
- Tez No: 1018907
- Danışmanlar: DOÇ. YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Örgüt, ortak bir amacı başarmak için bir araya gelen insanların, iş bölümü veya sorumluluk paylaşımı yapılarak birbirleriyle koordineli bir şekilde ortak bir amacı gerçekleştirmek için iş birliği içerisinde çalışmasıdır. Örgütlerin varoluş amaçları özelde insan ihtiyaçlarını karşılamak iken genelde ise toplumsal ihtiyaçları karşılamaktır. Örgüt kültürü, çalışanların örgütsel uyumunu sağlamak, örgüt içindeki işleri düzenlemek ve örgütsel öğrenmeyi kolaylaştırmak için önemli bir yapı sunar. Bu yapı, çalışanlara örgütsel iletişim aracılığıyla aktarılarak güçlendirilir. İletişim, örgüt kültürünün temel taşıdır ve çalışanlar arasında ortak bir anlayışın oluşturulmasına yardımcı olarak örgüt içinde bir birlik ve uyum atmosferi yaratır. Örgüt kültürü, sadece örgütün iç dinamiklerini belirlemekle kalmaz, aynı zamanda çalışanların motivasyonunu artırabilir, işbirliğini teşvik edebilir ve örgütün hedeflerine odaklanmalarını sağlayabilir. Bu nedenle, etkili bir örgüt kültürü oluşturmak ve sürdürmek, örgütün uzun vadeli başarısı için kritik bir unsurdur. Sigorta sektöründe farklı toplum ve milletlerden çalışanların bünyesinde bulunduğu çok kültürlü bir örgüt ikliminin var olduğu çalışma alanıdır. Bu farklılıkların yapısı ve örgütsel yönetim tarzı harmanlarak çok kültürlü çalışmalar meydana gelmektedir. Bunun sonucunda çalışan birey ve hatta yöneticilerde de sinizmin etkisi görülmektedir. Sinizm anlam olarak bireylerin bulunmuş oldukları örgüt yapısıyla ilgili olarak kırgınlık, kızgınlık, öfke, umutsuzluk ve geleceğe yönelik kaygı gibi duygulara sahip olması şeklinde ifade edilebilebilmektedir. Örgütsel sinizm ise kişinin içinde bulunduğu örgüte ve örgütün yapısında karar verici konumda olan yöneticilerine yönelik geliştirmiş olduğu negatif bir davranış biçimidir. Buı çalışmanın amacı örgütsel kültürün örgütsel sinizm üzerindeki etkisinin sigorta sektörü üzerindeki etkisini ve rolünü tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Organization is the collaboration of individuals coming together to achieve a common goal through division of labor or sharing of responsibilities. While the specific purpose of organizations is to meet individual needs, in general, they aim to fulfill societal needs. Organizational culture provides a crucial framework to ensure the organizational alignment of employees, organize tasks within the organization, and facilitate organizational learning. This framework is strengthened by being communicated to employees through organizational communication. Communication serves as the cornerstone of organizational culture, aiding in the creation of a shared understanding among employees and fostering unity and harmony within the organization. Organizational culture not only determines the internal dynamics of an organization but also has the potential to enhance employee motivation, promote collaboration, and focus the organization on its goals. Therefore, creating and sustaining an effective organizational culture is a critical factor for the long-term success of an organization. The insurance sector serves as a workplace with a multicultural organizational climate, consisting of employees from different societies and nations. The structure of this sector blends the diversity of these differences and results in the emergence of multicultural working environments. Consequently, the effects of cynicism are observed among individual employees and even managers. Cynicism, in essence, can be defined as individuals harboring feelings such as resentment, anger, frustration, hopelessness, and anxiety regarding the organizational structure they are in. Organizational cynicism, on the other hand, represents a negative behavioral pattern developed by an individual towards the organization they belong to and the decision-making executives in the organization. The aim of this study is to identify the influence and role of organizational culture on organizational cynicism in the insurance sector.