Eighth grade students' perceptions related to their mathematics teachers' interpersonal behaviors
Sekizinci sınıf öğrencilerinin matematik öğretmenlerinin kişiler-arası davranış özelliklerini algılamaları
  1. Tez No: 166852
  2. Yazar: MÜNİRE ŞİMŞEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZ SEKİZİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN MATEMATİK ÖĞRETMENLERİNİN KİŞİLER-ARASI DAVRANIŞ ÖZELLİKLERİNİ ALGILAMALARI ŞİMŞEKER, Münire Yüksek Lisans, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi; Yrd. Doç. Dr. Erdinç ÇAKIROĞLU Nisan 2005, 124 sayfa Bu çalışmada 8. sınıf öğrencilerinin matematik öğretmenlerinin kişiler arası davranış özelliklerini algılayışları araştırılmaktadır. Ayrıca matematik öğretmenlerinin kendilerinin kişiler-arası davranışlarını algılayışlarının yanısıra, öğrencilerin algılamaları ile onların matematik dersine yönelik tutumları, matematik başarıları, cinsiyetleri, matematik öğretmenlerinin cinsiyeti, ve sosyo-ekonomik düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemek de bu çalışmanın amaçlan arasındadır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak, öğretmen etkileşim ölçeği (QTI) ve matematik dersi tutum ölçeği kullanılmıştır. Veriler, İstanbul, Ankara,İzmir, Adana, Bursa ve Hatay illerinden seçilen ilköğretim devlet okullarından toplam 1317 8. sınıf öğrencisinden toplanmıştır. İstatistiksel analizlerin sonuçlan, araştırmacı tarafından Türkçe'ye çevrilen ve adapte edilen QTI ölçeğinin güvenilir ve geçerli olduğunu göstermiştir. Sonuçlara VIgöre öğrenciler, öğretmelerinin belirsiz, memnuniyetsiz ve nasihat verici davranışlardan çok lider, yardımcı/arkadaş, anlayışlı ve katı/disiplinli davranışlara sahip olduklarım belirtmişlerdir. Sonuçlar ayrıca öğrencilerin matematik dersine olan tutamları ile öğretmenlerinin kişiler-arası davranışlarını algılamaları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Lider, yardımcı/arkadaş ve anlayışlı öğretmen davranışları ile öğrenci tutumlar arasında pozitif korelasyon, buna karşılık belirsiz, memnuniyetsiz, nasihat verici ve katı/disiplinli öğretmen davranışları ile tutum arasında negatif korelasyon bulunmuştur. Aynı şekilde öğretmenini lider, yardımcı/arkadaş ve anlayışlı algılayan öğrencilerin genel olarak öğretmenini belirsiz, memnuniyetsiz, nasihat verici ve katı/disiplinli algılayan öğrencilerden daha başarılı olduğu analizler sonucu bulunmuştur. Ayrıca, daha iyi sosyo-ekonomik düzeye sahip öğrencilerin öğretmenlerini algılayışlarının daha olumlu olduğu belirlenmiştir, MANOVA sonuçlan, kız öğrencilerin öğretmenlerini erkek öğrencilere göre daha: işbirlikçi ve olumlu algıladıklarım göstermektedir. Ayrıca öğrenciler erkek öğretmenlerinin bayan öğretmenlerinden daha çok liderlik, yardımcı/arkadaş aynı zamanda katı/disiplinli davranış özelliklerini gösterdiklerini belirtmişlerdir. Araştırma sonuçlan ayrıca, öğretmenlerin kendilerini öğrencilerinin algılamalarından daha olumlu algıladıklarını da göstermektedir. Anahtar kelimeler; Öğrenme ortamlar öğretmenlerin kişiler-arası özellikleri, matematik eğitimi, matematik öğretmeni vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EIGHTH GRADE STUDENTS' PERCEPTIONS RELATED TO THEIR MATHEMATICS TEACHERS' INTERPERSONAL BEHAVIORS ŞİMŞEKER, Münire M.S., Department of Secondary Science and Mathematics Education Supervisor: Assist Prof. Dr. Erdinç ÇAKIRO?LU April 2005, 124 pages The purpose of this study was to investigate eighth grade students' perceptions of their mathematics teachers' interpersonal behaviors. The study also investigated mathematics teachers' perceptions of their own interpersonal behaviors as well as relationships among students' perceptions of their teachers' interpersonal behaviors, attitudes towards mathematics, mathematics achievements, student gender, teacher gender, and socio-economical background. Questionnaire on Teacher Interaction (QTI) scale and a mathematics attitude scale were used for data collection. Data were collected from a sample of 1317 eighth grade students in public elementary schools in the following provinces: İstanbul, Ankara, Izmir, Adana, Bursa, and Hatay. ivStatistical analyses revealed that the Turkish version of QTI tratıslated and adapted by the researcher had an acceptable degree of validity and reliability. Results showed that Turkish students perceive their mathematics teachers as displaying high levels of leadership, helpful/friendly, understanding, and displaying strict behaviors rather than uncertain, admonishing and dissatisfied behaviors. The results also indicated that students' perceptions of their mathematics teachers' interpersonal behaviors were associated with their attitudes towards mathematics and their mathematics achievement. While the leadership, helpful/fiiendly, and understanding behaviors had positive correlations with attitude scores of students, the uncertain, dissatisfied, admonishing and strict behaviors had negative correlations. Similarly, students who perceived their teacher as displaying leadership, helping/fiiendly and understanding behavior had higher achievement levels than the ones who perceive their teacher as strict, uncertain, admonishing and dissatisfied. Students \vith higher cultural and economical background perceived their teachers more favorably. The MANOVA results indicated that giriş generally perceived their mathematics teacher more cooperative than boys did. Also students perceived their male teachers display more leadership, helping/friendly, and strict behaviors than their female teachers. Results also indicated that teachers generally perceived themselves in a more favorably manner than their students did. Keyvvords: Learning environments, interpersonal teacher behavior, mathematies education, mathematics teacher v