Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanım bozukluğu ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri ve akademik başarı arasındaki ilişkiler
The relationship between social media use disorder, attention-deficit/hyperactivity disorder symptoms, and academic achievement among university students
  1. Tez No: 1018908
  2. Yazar: BUKET EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN ÖZBAŞARAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykoz Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yapılan bu çalışmada üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanım bozukluğu ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) belirtileri ve akademik başarı arasındaki ilişkinin ve aynı zamanda bağımsız değişkenler (cinsiyet, günlük ortalama sosyal medya kullanım süresi, en sık kullanılan sosyal medya platformu) ile akademik başarı arasındaki ilişkinin anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modelinde kesitsel bir desen kullanılmıştır. Araştırmaya 213 üniversite öğrencisi (119 kadın, 91 erkek) katılmıştır. Verilerin toplanması için“Kısa Sosyal Medya Kullanım Bozukluğu Ölçeği (SMDS-9)”,“Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS-v1.1)”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyodemografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri analiz etmek için Bağımsız Örneklem T Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Bootstrap yöntemiyle Yol Analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda akademik başarının cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği, günlük ortalama sosyal medya kullanım süresi ve en sık kullanılan sosyal medya platformuna göre ise anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra sosyal medya kullanım bozukluğu ile DEHB belirtileri arasında pozitif yönlü, sosyal medya kullanım bozukluğu ile akademik başarı arasında negatif yönlü ve dikkat eksikliği ile akademik başarı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Hiperaktivite/dürtüsellik ile akademik başarı arasında ise anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Araştırmanın sonucunda dikkat eksikliği belirtilerinin sosyal medya kullanım bozukluğu ile akademik başarı arasındaki ilişkide tam aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between social media disorder (SMD), attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD) symptoms, and academic achievement among university students, as well as whether academic achievement significantly differed according to independent variables (gender, average daily social media usage time, and the most frequently used social media platform). A cross-sectional correlational design was employed. A total of 213 university students (119 female, 91 male) participated in the study. Data were collected using the Social Media Disorder Scale (SMDS-9), the Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS-v1.1), and a Sociodemographic Information Form developed by the researcher. In order to analyze the relationships between variables, Independent Samples T-Test, Pearson Correlation Analysis, and Path Analysis with bootstrapping were conducted. The results indicated that academic achievement significantly differed by gender, whereas no significant differences were found according to average daily social media usage time or the most frequently used social media platform. Moreover, a positive association was found between social media disorder and ADHD symptoms, and negative associations were found between social media disorder and academic achievement, and between inattention and academic achievement. No significant relationship was observed between hyperactivity/impulsivity and academic achievement. Finally, inattention symptoms were found to fully mediate the relationship between social media disorder and academic achievement.