31,5 kV dağıtım fiderinin bilgisayar ortamında modellenmesi ve dağıtık üretim etkisi altında arıza koşullarının değerlendirilmesi
Computer-based modeling of a 31.5 kV distribution feeder and evaluation of fault conditions under the impact of distributed generation
  1. Tez No: 1018914
  2. Yazar: MELTEM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel enerji talebindeki artış ve yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye entegrasyonu, geleneksel tek yönlü güç akışına sahip pasif dağıtım şebekelerini, çift yönlü güç akışının görüldüğü aktif dağıtım şebekelerine dönüştürmektedir. Bu dönüşüm; yük akışı, gerilim kararlılığı, arıza analizi, işletme güvenliği ve güç kalitesi konularının yeniden değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Özellikle dağıtık üretim kaynaklarının şebekeye bağlanması, güç akış yönünü değiştirebilmekte ve arıza koşullarında akım-gerilim dağılımını etkileyebilmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye elektrik dağıtım sisteminde yer alan ve TEİAŞ'a ait bir trafo merkezinden beslenen 31,5 kV gerilim seviyesindeki gerçek bir dağıtım fideri MATLAB/Simulink ortamında modellenmiştir. Fider üzerinde bulunan dağıtım merkezleri, havai hatlar, yer altı kabloları, yükler ve güneş enerjisi santralleri (GES) gerçek saha parametreleri kullanılarak sayısal modele aktarılmıştır. Böylece fiziksel şebekeyi temsil eden gerçek saha verilerine dayalı bir fider modeli oluşturulmuştur. Geliştirilen model üzerinde belirlenen A, B ve C noktalarında üç faz-toprak, faz-faz ve tek faz-toprak arıza senaryoları uygulanmıştır. Arıza anlarında oluşan kısa devre akımları, gerilim sarkmaları ve akım kaynağı olarak temsil edilen GES birimlerinin fider güç akışı, gerilim profili ve akım-gerilim dağılımı üzerindeki etkileri ölçüm blokları yardımıyla incelenmiştir. Simülasyon sonuçları, arıza noktasının kaynağa olan uzaklığının ve hat empedanslarının kısa devre akımı genlikleri üzerinde belirleyici olduğunu göstermiştir. Ayrıca üç fazlı arızaların en yüksek akım artışına neden olduğu ve GES entegrasyonunun koruma sistemleri açısından yeni işletme koşulları oluşturduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, aktif dağıtım şebekelerinin planlanması ve işletilmesinde sayısal modelleme çalışmalarının önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Dağıtık üretim kaynaklarının şebeke üzerindeki etkilerinin doğru analiz edilmesi, işletme güvenliği ve güç kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing global energy demand and the integration of renewable energy sources into power systems are transforming conventional passive distribution networks with unidirectional power flow into active distribution networks characterized by bidirectional power flow. This transformation requires the reassessment of load flow, voltage stability, fault analysis, operational security, and power quality. In particular, the connection of distributed generation sources to the grid may change the direction of power flow and affect the current-voltage distribution under fault conditions. In this thesis, a real 31.5 kV distribution feeder supplied from a TEİAŞ substation within the Turkish electricity distribution system was modeled in the MATLAB/Simulink environment. The distribution centers, overhead lines, underground cables, loads, and solar power plants (SPPs) located on the feeder were transferred into the numerical model using real field parameters. Thus, a feeder model based on actual field data and representing the physical network was developed. On the developed model, three-phase-to-ground, phase-to-phase, and single-phase-to-ground fault scenarios were simulated at specified points A, B, and C. The short-circuit currents, voltage sags, and the effects of SPP units represented as current sources on feeder power flow, voltage profile, and current-voltage distribution were analyzed using measurement blocks. The simulation results showed that the distance of the fault location from the source and the line impedances have a determining effect on short-circuit current magnitudes. In addition, three-phase faults caused the highest current increase, while SPP integration created new operating conditions in terms of protection systems. The obtained findings indicate that numerical modeling is an important tool for the planning and operation of active distribution networks. Accurate analysis of the effects of distributed generation sources on the network is of great importance for operational security and power quality.