Eğitim dili İngilizce olan sınıflarda diller arası geçişlilik: İngilizce yazma dersi örneği
Translanguaging in English-medium classrooms: The case of an English writing course
- Tez No: 1018931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİKRET ARARGÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, English Language and Literature, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda, küreselleşmenin de etkisiyle çok dillilik ve çok kültürlülük kavramları önem kazanmıştır. Bu bağlamda, özellikle yabancı dil eğitiminde çok dillilik ve çok kültürlülük temelli yeni öğretim yaklaşımları ön plana çıkmıştır. Bu yaklaşımlardan biri olan Diller Arası Geçişlilik (DAG) pedagojisi, dil öğretimine farklı bir bakış açısı sunmakta ve önemli ölçüde popülerlik kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, eğitim dili İngilizce olan bir yazma sınıfında DAG pedagojisinin öğrencilerin yazma becerisi üzerindeki etkisini incelemek ve öğrencilerin ve öğretmenin bu yaklaşıma yönelik algılarını tespit etmektir. Çalışma, karma yöntem yaklaşımıyla yürütülmüş; nicel boyutta ön test-son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutta ise odak grup görüşmeleri, öğretmen günlüğü ve öğrencilerin yansıtma paragrafları kullanılmıştır. İlgili çalışma, Türkiye'de bir üniversitede Araştırma ve Yazma dersi alan toplamda 50 lisans öğrencisi ile yürütülmüş, öğrenciler rastgele olarak deney ve kontrol gruplarına atanmıştır. Deney grubunda DAG pedagojisinin uygulandığı bir öğrenme ortamı sağlanırken, kontrol grubunda yalnızca hedef dil (İngilizce) kullanımına izin verilmiştir. Dönem başında ve sonunda her iki sınıfa da uygulanan yazma görevlerinden elde edilen nicel veriler SPSS 20.0 programı aracılığıyla bağımsız örneklem t-testi kullanarak analiz edilmiştir. Odak grup görüşmeleri, öğretmen günlüğü ve öğrenci yansıtma paragrafları aracılığıyla elde edilen nitel veriler ise MAXQDA yazılımı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiş, bulgular tablo olarak sunulmuştur. Çalışmanın bulguları, deney grubu öğrencilerinin yazma becerilerinde gelişim göstermesine rağmen gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, nitel sonuçlar DAG pedagojisinin öğrencilerin ders katılımını, yazma özgüvenini ve tutumlarını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Bu çalışma Türkiye'de eğitim dili İngilizce olan sınıflarda DAG pedagojisinin yazma becerisine etkisine ilişkin nadir ampirik bulgular sunması bakımından önem taşımaktadır. Katı tek dillilik anlayışından uzaklaşılması, Ayrıca, DAG pedagojisinin diğer dil becerilerinin geliştirilmesine yönelik kullanılması ve öğretmen eğitimi programlarına dâhil edilmesi yönünde hem alanyazına hem uygulayıcılara hem de müfredat geliştiricilere ve yükseköğretim kurumlarındaki karar vericilere yönelik önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concepts of multilingualism and multiculturalism have gained prominence due to the impact of globalization. In this context, new teaching approaches based on multilingualism and multiculturalism have come to the forefront in foreign language education. One such approach, Translanguaging pedagogy, offers a different perspective on language teaching and has gained considerable popularity. The aim of this study is to examine the effect of Translanguaging pedagogy on students' writing skills in an English-medium writing class and to explore both students' and the teacher's perceptions towards this new approach. The study was conducted within a mixed-methods framework; a quasi-experimental pre-test post-test control group design was employed to gather quantitative data, focus group interviews, a teacher diary, and student reflection paragraphs were utilized to gather qualitative data. The research was carried out with a total of 50 undergraduate students enrolled in a“Research and Writing”course at a university in Türkiye. Students were randomly assigned to experimental and control groups. While the experimental group experimental group had courses in a classroom where Translanguaging pedagogy was implemented, the control group had courses in a class that is restricted to the use of target language (English) only. Quantitative data obtained from writing tasks administered at the beginning and end of the semester were analyzed using independent samples t-test in SPSS 20.0 program. Qualitative data collected through focus group interviews, the teacher diary, and student reflection paragraphs were analyzed thematically using MAXQDA software, and the findings were presented in tables. The results revealed that although students in the experimental group showed improvement in their writing skills, there was no statistically significant difference between the two groups. However, qualitative findings demonstrated that Translanguaging pedagogy influenced students' class participation, writing confidence, and attitudes towards learning positively. This study provides rare empirical evidence on the impact of Translanguaging pedagogy on writing skills in English-medium classrooms in Turkey. It also offers significant implications for moving away from rigid monolingual practices, and for incorporating this pedagogy into teacher education programs, curriculum design, and decision-making processes in higher education institutions.