Üniversite dersliklerindeki duvar renklerinin kullanıcı üzerindeki etkisine psiko-mekansal bir yaklaşım
A psycho-spatial approach to the effects of wall colors in university classrooms on users
- Tez No: 1018932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZILA DUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Öğrenme mekanları, bireyin hayatının uzunca bir süre geçirdiği, sadece fiziksel bir barınma alanı veya bilgi aktarımının gerçekleştiği statik bir çevre değil, öğretme ve öğrenme eylemlerini doğrudan şekillendiren, kullanıcıların bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişimine zemin hazırlayan dinamik birer pedagojik araçtır. İç mekanın temel bileşenlerinden biri olan renk, diğer mekanlarda olduğu gibi öğrenme mekanlarında da kullanıcı üzerinde fizyolojik, psikolojik ve bilişsel düzeyde çok katmanlı etkiler bırakır. Bu tez çalışması, üniversite düzeyindeki öğrenme mekanlarında duvar renklerinin kullanıcı algısı üzerindeki özgün etkilerini ampirik bir yöntemle araştırmayı amaçlamaktadır. Tezin giriş bölümünde, problemin tanımı, araştırmanın amacı ve önemi kuramsal bir çerçeveye oturtulmuştur. Tezin birinci bölümünde, renk olgusu, renk algılama süreçleri, renk dizgeleri ve mekân-renk ilişkisinin kullanıcı üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkileri literatür ışığında incelenmiştir. İkinci bölümde, öğrenme mekânlarının mimari karakteristikleri, mekânsal algı bileşenleri ve eğitim yapılarında renk kullanımının pedagojik etkileri ile konu kapsamındaki güncel literatür özetleri ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise, öğrenme mekânlarındaki renklerin kullanıcı algısı üzerindeki etkilerini ampirik olarak değerlendirmek amacıyla geliştirilen araştırma metodolojisine ve elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Yöntem kısmında, katılımcı profili, dijital ortamda görselleştirilen sınıf modelleri, seçilen renk varyasyonları ve veri toplama araçları detaylandırılarak uygulama süreci aktarılmış, elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek yorumlanmıştır. Tez elde edilen bulguların özetlendiği Sonuç bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Learning spaces are not merely physical dwelling areas or static environments where information is transferred, but dynamic pedagogical tools that directly shape teaching and learning activities, laying the groundwork for the cognitive, affective, and social development of users. Color, a fundamental component of interior spaces, has multifaceted effects on users at physiological, psychological, and cognitive levels in learning spaces, just as it does in other spaces. This thesis aims to empirically investigate the unique effects of wall colors on user perception in university-level learning spaces. The introduction of the thesis defines the problem, establishes the purpose and importance of the research within a theoretical framework. The first chapter examines the phenomenon of color, color perception processes, color systems, and the psychological and physiological effects of the space-color relationship on users in light of the literature. The second chapter discusses the architectural characteristics of learning spaces, spatial perception components, and the pedagogical effects of color use in educational buildings, along with a summary of current literature on the subject. The third chapter presents the research methodology developed to empirically evaluate the effects of colors in learning spaces on user perception, and the findings obtained. In the methods section, the application process is described in detail, including participant profiles, digitally visualized classroom models, selected color variations, and data collection tools. The obtained data are analysed and interpreted using statistical methods. The thesis concludes with a Conclusion section summarizing the findings.