Elhamra Sarayı'na nakşedilen şiirlerin incelenmesi
An analysis of the poems inscribed in the Alhambra Palace
  1. Tez No: 1018945
  2. Yazar: SÜMEYYE CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSATTAR ELHAJHAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Şiir, Klasik Arap edebiyatında en fazla rağbet gören edebi türdür. Endülüslüler arasında da büyük bir itibara sahip olan Arap şiiri, Endülüs'ün her türlü zenginliklerinden etkilenip gelişmiştir. Endülüslü şairler toplumda önemli bir yere sahiptiler; şairler arasında emirler, vezirler ve başkatipler de bulunmaktaydı. Bu nedenle, bu şiirlerden seçilen kaside veya beyitlerin saraylarının duvarlarına yazılması şaşırtıcı değildir. Endülüs'ün son Arap hanedanı olan Nasriler'in yönetim merkezi olan Elhamra Sarayı'nın duvarlarına nakşedilen şiirler, saray duvarlarına yazılmış Arap şiirinin benzersiz bir örneğini temsil etmektedir. Bu şiirler büyük devlet adamları olan İbn Zemrak, İbnu'l-Hatib ve İbnu'l-Ceyyab'a ait olup şiirlerin bazıları ise anonimdir. Duvarlarda hükümdarlara övgü dolu şiirlerin yanı sıra dönemin siyasi, sosyal durumunu ihtiva eden halkın duygularını yansıtan şiirler de vardır. Dolayısıyla duvarlara kazınmış bu şiirler, dönemin anlaşılmasında rehberlik eder. Bu konu başta İspanyol ve Arap araştırmacılarının araştırma konusu olmuş ancak henüz Türkiye'de bu konu incelenmediği saptandığından önemlidir. Bu araştırma, okuyucuya Elhamra'nın duvarlarında yazılı şiirleri tanıtmayı, bu şiirleri yazan şairler hakkında genel bilgi vermeyi, içeriklerini analiz etmeyi, bu şiirlerin içerdiği mesajları ve anlamları keşfetmeyi ve şiir ile yazıldığı yer arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Betimleyici ve analitik bir yaklaşımın benimsendiği bu araştırmada, yazılı şiirler toplanarak biçim ve içerik açısından detaylı bir şekilde analiz edilecektir. Çalışma üç bölümden oluşup ilk bölümünde Elhamra Sarayı'nın tarihçesi, özelliği ve sarayda hüküm süren Nasrî hükümdarlarına, ikinci bölümünde duvarlarda şiirleri olan İbn Zemrak, İbnu'l-Hatib ve İbnu'l-Ceyyab'ın haklarında bilgilere ve divanlarına değinilecektir. Üçüncü ve ana bölümünde ise duvarlardaki şiirler tercümesi, edebi sanatları, muhtevası ve dil-üslup bakımından tahlil edilecektir. Sonuç bölümünde ise şiirlerin genel bir değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Poetry is the most popular literary genre in Classical Arabic literature. Arabic poetry, which has a great reputation among Andalusians, has been influenced and developed by all kinds of riches of Andalusia. Andalusian poets had an important place in society; There were also emirs, viziers and chief clerks among the poets. Therefore, it is not surprising that the odes or couplets selected from these poems were written on the walls of their palaces. The poems engraved on the walls of the Alhambra Palace, the administrative center of the Nasrids, the last Arab dynasty of Andalusia, represent a unique example of Arabic poetry written on the palace walls. These poems belong to the great statesmen Ibn Zamrak, Ibnu'l-Hatib and Ibnu'l-Ceyyab, and some of the poems are anonymous. In addition to the poems praising the rulers on the walls, there are also poems reflecting the political and social situation of the period and the feelings of the people. Therefore, these poems engraved on the walls guide the understanding of the period. This issue has been the subject of research by Spanish and Arab researchers, but it is important because it has been determined that this issue has not yet been studied in Turkey. This research aims to introduce the reader to the poems written on the walls of the Alhambra, to give general information about the poets who wrote these poems, to analyze their content, to discover the messages and meanings contained in these poems, and to examine the relationship between the poem and the place where it was written. In this research, where a descriptive and analytical approach is adopted, written poems will be collected and analyzed in detail in terms of form and content. The study consists of three parts, and in the first part, the history of the Alhambra Palace, its characteristics and the Nasri rulers who reigned in the palace will be discussed, and in the second part, information about Ibn Zamrak, Ibnu'l-Hatib and Ibnu'l-Ceyyab, whose poems are on the walls, and their divans will be discussed. In the third and main part, the poems on the walls will be analyzed in terms of their translation, literary arts, content and language-style. In the conclusion section, a general evaluation of the poems will be made.