Okul bazlı bütçelemenin okul yöneticileri perspektifinden değerlendirilmesi (Muş ili örneği)
An evaluation of school-based budgeting implementation from the perspective of school administrators: The case of Muş province
  1. Tez No: 1018949
  2. Yazar: DİLARA VARNA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DEMİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Muş ili Merkez ilçesindeki devlet okullarında görev yapan okul yöneticilerinin okul bazlı bütçeleme (OBB) uygulamasına ilişkin görüşlerini anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademeleri bazında karşılaştırmalı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de OBB, 2022 yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından anaokulu, ilkokul ve ortaokul kademelerinde uygulamaya konulmuş; liseler bu kapsamın dışında bırakılmıştır. Bu nedenle araştırmada çoklu vaka çalışması yaklaşımı benimsenerek tüm kademelerde OBB uygulamasına ilişkin görüşler alınmıştır. Çalışma grubu, 20 farklı okuldaki 40 yöneticiden oluşmakta olup veriler yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular beş tema altında sunulmuştur: bütçeleme sürecine hâkimiyet, kaynak yeterliliği, harcama öncelikleri, sosyoekonomik bağlam ve geliştirme önerileri. Yöneticiler OBB'yi olumlu bir adım olarak değerlendirmiş; ancak bütçenin büyük bölümünün temizlik giderlerine ayrıldığı, bakım-onarım ve teknoloji ihtiyaçlarının karşılanamadığı görülmüştür. Ödenek yetersizliği, öğrenci sayısına dayalı dağıtım formülü, bürokratik süreçlerin uzunluğu ve eğitim eksikliği ortak sorunlar olarak öne çıkmıştır. Muş iline özgü sosyoekonomik dezavantaj bu sorunları derinleştirmekte; liselerin kapsam dışında kalması ise sistem içi eşitsizlikleri artırmaktadır. Ödenek kalemlerinin çeşitlendirilmesi, dağıtım formülünün güncellenmesi, esnek acil ödenek havuzu oluşturulması ve liselerin de OBB kapsamına alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the views of school administrators at preschool, primary, middle, and high school levels in Muş province regarding schoolbased budgeting (SBB). In Turkey, SBB was introduced in 2022 for preschool, primary, and middle schools, while high schools were excluded. Therefore, the multiple case study approach was adopted in this study, and the views regarding the implementation of School-Based Budgeting (SBB) were obtained from administrators at all educational levels. The study group consisted of 40 administrators from 20 schools. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. Findings were organized under five themes: budgeting competence, resource adequacy, spending priorities, socioeconomic context, and improvement suggestions. Administrators viewed SBB positively overall; however, budgets were largely consumed by cleaning expenses while maintenance and technology needs remained unmet. Insufficient funds, a student enrollment-based distribution formula, lengthy bureaucratic processes, and lack of training were common concerns. Muş province's socioeconomic disadvantages deepen these problems, and the exclusion of high schools increases systemic inequalities. The study recommends diversifying budget categories, updating the distribution formula, establishing a flexible emergency fund, and extending SBB coverage to high schools.