Sanal müze uygulamasının ders başarısına ve tarihsel empati becerisine etkisi
The effect of a virtual museum application on academic achievement and historical empathy skills
- Tez No: 1018951
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma sosyal bilgiler dersinde sanal müze uygulamasının tarihsel empati becerisine ve başarıya olan etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin beraber kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmış olup araştırmanın çalışma grubunu Şanlıurfa ili Halfeti ilçesi Dergili Ortaokulunda öğrenim gören 7.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın nicel boyutunda yarı-deneysel desen uygulanmış ve veri toplama aracı olarak ise Çalışkan ve Demir (2019) tarafından geliştirilen“Tarihsel Empati Ölçeği”, Millî Eğitim Bakanlığı-Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan sorulardan oluşan“Başarı Testi”uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından hazırlanmış“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Elde edilen nitel veriler betimsel içerik analizi ile, nicel veriler ise SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin sanal müze uygulamasının öğrencilerin ders başarılarını olumlu yönde etkilediği ve tarihsel empati becerilerini anlamlı şekilde geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of the virtual museum application on historical empathy skills and academic achievement in social studies lessons. A mixed-methods research approach, combining quantitative and qualitative research methods, was employed. The study group consisted of 7th-grade students attending Dergili Secondary School in Halfeti district, Şanlıurfa province. A quasi-experimental design was applied to the quantitative dimension of the study. Data collection instruments included the“Historical Empathy Scale”developed by Çalışkan and Demir (2019), the“Achievement Test”consisting of questions prepared by the General Directorate of Measurement, Evaluation and Examination Services of the Ministry of National Education, and a“Semi-Structured Interview Form”prepared by the researcher after obtaining expert opinions. Qualitative data were analyzed using descriptive content analysis, and quantitative data were analyzed using SPSS 27.0. The results showed that the virtual museum application positively affected students' academic achievement and significantly improved their historical empathy skills.