Üçüncü derece bir sağlık kuruluşuna başvuran hastalardan izole edilen a grubu beta hemolitik streptekok varlığının retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the presence of group a beta-hemolytic streptococcus isolated from patients presenting to a tertiary healthcare facility
  1. Tez No: 1018958
  2. Yazar: AYTUN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Araştırma Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran tüm yaş gruplarındaki hastalardan alınan boğaz kültürü örnekleri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın birincil odak noktasını, A Grubu Beta Hemolitik Streptokok (AGBHS) pozitiflik ve negatiflik oranlarının yaş, cinsiyet ve mevsimsel faktörlere göre dağılımı ve trendleri oluşturmaktadır. Çalışmaya 967 hasta dahil edilmiş, yaş ve cinsiyet dağılımları tanımlayıcı istatistiklerle sunulmuş ve streptokok üremesi ile demografik değişkenler arasındaki ilişki Ki-Kare testi, Olabilirlilik Oranı ve Doğrusal İlişkilendirme (Ki-Kare, Likelihood Ratio ve Linear-by-Linear Association) analizleri ile değerlendirilmiştir. Hastaların %63,19'u erkek, % 36,81'i kadın olup, %44,05'i 1–15 yaş grubundadır. Streptokok pozitifliği tüm örneklerin %80,7'sinde (n=780) saptanmış olup, pozitif vakaların %41,53'ü 1–15 yaş grubunda yoğunlaşmıştır. Ki-Kare analizi yaş ile pozitiflik arasında anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir (p<0,001), cinsiyet ile pozitiflik arasında ise anlamlı ilişki bulunmamıştır. Mevsimsel dağılım incelendiğinde yaz ve sonbaharda pozitiflik yüksek, kış ve ilkbaharda düşük olmakla birlikte, istatistiksel anlamlılık bulunmamıştır (p>0,05). Trend analizleri, özellikle çocukluk çağında pozitifliğin baskın olduğunu ve ileri yaşlarda azaldığını desteklemektedir. Bulgular, streptokok enfeksiyonlarının epidemiyolojik özelliklerini doğrulamakta ve pediatrik popülasyonda klinik değerlendirme ve hızlı tanı testlerinin önemini vurgulamaktadır. Erişkinlerde ise viral ve diğer bakteriyel etkenlerin daha sık düşünülmesi gerektiği ortaya konmaktadır. Gelecekteki çalışmalarda, mevsimsel faktörlerin daha ayrıntılı incelenmesi, örnek tiplerinin ayrıştırılması ve bölgesel faktölerin takip edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study retrospectively analyzed throat culture samples taken from patients of all age groups who presented to Çiğli Training and Research Hospital. The primary focus of the study was the distribution and trends of Group A Beta Hemolytic Streptococcus (GABHS) positivity and negativity rates according to age, gender, and seasonal factors. 967 patients were included in the study; age and gender distributions were presented using descriptive statistics, and the relationship between streptococcal growth and demographic variables was evaluated using Chi-Square test, Likelihood Ratio, and Linear-by-Linear Association analyses. 63.19% of the patients were male, % 36,81 were female and 44.05 % were in the 1–15 age group. Streptococcal positivity was detected in 80,7 % (n=780) of all samples, with 41,53 % of positive cases concentrated in the 1–15 age group. Chi-square analysis showed a significant relationship between age and positivity (p<0.001), while no significant relationship was found between gender and positivity. Seasonal distribution showed higher positivity in summer and autumn, and lower positivity in winter and spring, although this was not statistically significant (p>0.05). Trend analyses support the idea that positivity is predominant in childhood and decreases in later years. These findings confirm the epidemiological characteristics of streptococcal infections and highlight the importance of clinical evaluation and rapid diagnostic tests in the pediatric population. In adults, viral and other bacterial agents should be considered more frequently. Future studies are recommended to examine seasonal factors in more detail, differentiate sample types, and monitor regional factors.