Öğrenci, öğretmen ve idarecilerin açık uçlu soruların sorulduğu merkezî ortak sınav hakkındaki görüşleri
Opinions of students, teachers and administrators on the central common exam with open-ended questions
  1. Tez No: 1018957
  2. Yazar: YUSUF AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UTKU ÖZENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin açık uçlu soruların yer aldığı merkezî ortak sınavlara ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Eğitim sistemlerinde ölçme ve değerlendirme süreçleri, öğrenme çıktılarının belirlenmesi ve eğitim kalitesinin artırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda yalnızca bilgi düzeyini ölçen çoktan seçmeli testlerin öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini yeterince ölçemediğine yönelik eleştiriler artmış ve bu doğrultuda açık uçlu soru türlerinin sınav sistemlerinde daha fazla yer alması gerektiği yönünde tartışmalar gündeme gelmiştir. Bu bağlamda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan merkezî ortak sınavlarda açık uçlu soruların kullanılmaya başlanması, eğitim paydaşlarının bu uygulamaya ilişkin görüşlerinin incelenmesini önemli hale getirmiştir. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüş olup araştırma modeli olarak durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Bitlis ili Hizan ilçesinde bulunan farklı okul türlerinde görev yapan öğretmenler, okul yöneticileri ve bu okullarda öğrenim gören ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında toplam 27 katılımcı ile görüşme yapılmıştır. Çalışma grubunda 7 sosyal bilgiler öğretmeni, 5 rehber öğretmen, 5 okul yöneticisi ve 5., 6., 7. ve 8. sınıf düzeylerinden ikişer öğrenci olmak üzere toplam 8 öğrenci yer almaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Öğretmenler, okul yöneticileri ve öğrencilerle gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Verilerin analiz V sürecinde katılımcı görüşleri sistematik olarak incelenmiş ve elde edilen ifadeler kodlanarak kategoriler ve temalar oluşturulmuştur. Araştırma bulguları, açık uçlu soruların öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirdiğini, öğrencilerin bilgiyi yorumlama ve ifade etme becerilerini ortaya koyduğunu göstermektedir. Bununla birlikte açık uçlu soruların değerlendirilmesi sürecinin zaman alıcı olması, puanlama sürecinde nesnelliğin sağlanması ve öğrencilerin bu soru türüne yeterince alışık olmamaları gibi bazı sınırlılıkların da bulunduğu belirlenmiştir. Öğretmenler ve okul yöneticileri açık uçlu soruların eğitim sisteminde daha fazla yer almasının öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini geliştirebileceğini ifade etmişlerdir. Ancak bu tür soruların etkili şekilde uygulanabilmesi için öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme konusunda desteklenmesi ve öğrencilerin açık uçlu sorulara yönelik daha fazla uygulama yapmalarının sağlanması gerektiği vurgulanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda eğitim sisteminde açık uçlu soruların kullanımının artırılması, öğretmenlere yönelik ölçme ve değerlendirme eğitimlerinin düzenlenmesi ve öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik öğretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of students, teachers, and school administrators regarding the use of open-ended questions in centralized common examinations. Assessment and evaluation processes play a crucial role in determining learning outcomes and improving the quality of education systems. In recent years, criticisms have increased regarding the inadequacy of multiple-choice tests in measuring higher-order thinking skills. Consequently, there has been a growing interest in incorporating open-ended questions into assessment systems. Within this context, the implementation of open-ended questions in centralized examinations by the Ministry of National Education has made it necessary to investigate the perceptions of various educational stakeholders. Therefore, this study aims to reveal the perspectives of students, teachers, and school administrators on the use of openended questions in centralized examinations. This research was conducted using a qualitative research approach and adopted a case study design. The study group consisted of teachers, school administrators, and middle school students studying in different types of schools located in the Hizan district of Bitlis province. A total of 27 participants were included in the study. The participants consisted of 7 social studies teachers, 5 guidance counselors, 5 school administrators, and 8 students from the 5th, 6th, 7th, and 8th grades. Purposeful sampling, specifically maximum variation sampling, was used to select the participants. Data were collected through semi-structured interview forms. The data obtained from the interviews were analyzed using the content analysis method. VII During the analysis process, the responses were coded and categorized, and main themes were developed. The findings of the study indicate that open-ended questions contribute to the development of students' thinking skills and allow students to express their knowledge more effectively. However, some limitations were also identified, such as the timeconsuming nature of evaluating open-ended responses, challenges in ensuring objectivity during scoring, and students' unfamiliarity with this type of question format. The results of the study suggest that increasing the use of open-ended questions in the education system may contribute to the development of higher-order thinking skills among students. It is also recommended that teachers receive additional training in assessment and evaluation practices and that students be provided with more opportunities to practice answering open-ended questions.