Eklemeli imalat yöntemiyle üretilen alüminyumun bakıra sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilmesinin araştırılması
Investigation of the joining of additively manufactured aluminum to copper by friction stir welding
  1. Tez No: 1018961
  2. Yazar: EMRE ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Alüminyum ve bakırın birçok önemli endüstride yan yana kullanılması nedeniyle, bu metallerin birleştirilmesi önem arz etmektedir. Bu malzemelerin kaynaklanarak bir arada kullanılmasıyla bakırdan etkin bir şekilde tasarruf edilebileceği, daha hafif ve verimli sistemler üretilebileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda, eklemeli imalat yöntemiyle üretilen AlSi10Mg alüminyum alaşımının ticari saf bakıra sürtünme karıştırma bindirme kaynağı (SKBK) yöntemi kullanılarak birleştirilebilirliği araştırılmıştır. SKBK'da en önemli kaynak parametreleri olan takım dönme ve ilerleme hızının; kaynak geometrisi, mikroyapısı, mekanik özellikler ve kaynak bölgesinde oluşan intermetalik bileşikler üze-rindeki etkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Takım dönme ve ilerleme hızlarının, kaynak geometrisi ve mekanik özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görül-müştür. Yapılan kaynaklarda kanca, boşluk ve intermetalik bileşikler gibi kusurların var-lığı tespit edilmiştir. Kanca kusuru, çekme testi sırasında kaynakların dayanımı ve kopma davranışını belirleyen baskın faktör olarak ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, söz konusu malzemelerin SKBK yöntemiyle birleştirilmesinin mümkün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since aluminum and copper are utilized side by side in many important industries, joi-ning these metals is significant. It is considered that using these materials together by welding, copper can be effectively saved and lighter and more efficient systems can be produced. In this context, the feasibility of joining AlSi10Mg aluminum alloy, produced by additive manufacturing, to commercial pure copper using friction stir lap welding (FSLW) was investigated. It was aimed to reveal the effects of tool rotation and feed rate, which are the most important welding parameters in FSLW, on weld geometry, microstructure, mechanical properties, and intermetallic compounds formed in the weld zone. Tool rotation and feed rate speeds have been shown to have a significant effect on weld geometry and mechanical properties. The presence of defects such as hooks, voids, and intermetallic compounds was detected in the welds. Hook defect has emer-ged as the dominant factor determining the strength and fracture behavior of welds du-ring tensile testing. Based on the results obtained, it was concluded that it is possible to join aforementioned materials by the FSLW method.