Hekimoğlu İsmail'in romanlarında yapı ve izlek
Structure and theme in the novels of Hekimoğlu İsmail
- Tez No: 1018970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Hekimoğlu İsmail, Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatında kaleme aldığı eserleriyle geniş okur kitlesine ulaşmış bir yazardır. Bilhassa dinî ve toplumsal meseleleri işleyen romanlarıyla ön plana çıkan yazar, İslamî roman türünün önde gelen isimlerindendir. Romanlarında bireyin iç dünyasını işlerken dinî değerlere de vurgu yaparak dönemin sosyo-politik yapısını yansıtır. Anlatı düzlemine konumlandırdığı karakterlerin karşılaştıkları güçlükler ve toplumla yaşadıkları çatışmalar Hekimoğlu'nun roman anlayışının asli dayanak noktasını oluşturur. Bu bağlamda eserlerini ferdi ve kolektif bir temel üzerine tasarladığını söylemek mümkündür. Bu tez çalışması, Hekimoğlu İsmail'in romanlarını yapı ve izlek ekseninde incelemeyi gaye edinmektedir. Çalışma metodolojik açıdan nitel araştırma odağında yapılandırılmıştır. Bu yöntemin tekniklerinden içerik analizi ve metin/doküman analizinden yararlanılmıştır. Analiz sürecinde yazarın her romanı, sistematik bir biçimde çözümlenmiştir. Yapılan çözümleme neticesinde, yazarın yapı ve izlek arasında güçlü bir korelasyon kurarak dinî değerler ve toplumsal dinamikler arasındaki gerilimleri yansıttığı saptanmıştır. Dolayısıyla bu tez, Hekimoğlu İsmail'in roman anlayışını yapısal ögeler ve izleksel kurgu bağlamında ele alarak Türk edebiyatına özgün bir katkı sunmak maksadıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hekimoğlu İsmail is an author who reached a wide readership in the Republican Era of Turkish literature with his works. Particularly known for his novels addressing religious and social issues, he is one of the leading figures of the Islamic novel genre. While exploring the inner world of the individual in his novels, he also emphasizes religious values, reflecting the socio-political structure of the period. The challenges faced by the characters he positions within the narrative and their conflicts with society constitute the essential foundation of Hekimoğlu's understanding of the novel. In this context, it can be argued that he designs his works on both an individual and collective basis. This thesis aims to examine Hekimoğlu İsmail's novels in terms of structure and thematic content. Methodologically, the study is constructed within the framework of qualitative research. Among the techniques employed are content analysis and text/document analysis. During the analysis process, each of the author's novels was systematically examined. As a result of this analysis, it was determined that the author establishes a strong correlation between structure and theme, reflecting the tensions between religious values and social dynamics. Accordingly, this thesis was prepared with the aim of offering a unique contribution to Turkish literature by addressing Hekimoğlu İsmail's understanding of the novel in the context of structural elements and thematic design.