Dünya kentlerinin artan sorunları ve büyüyen ihtiyaçlarının çözümlenmesinde kullanılan akıllı kent teknolojileri
Smart city technologies employed in addressing the escalating challanges and growing needs of global cities
  1. Tez No: 1018979
  2. Yazar: MUHAMMED ESAT BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SALAHADDİN GEZİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Hızlı nüfus artışının kentsel mekânlar üzerindeki baskısı ve geleneksel yönetim modellerinin operasyonel yetersizliği, akıllı kent dönüşümünü stratejik bir zorunluluk hâline getirmiştir. Bu çalışma, akıllı kent ekosistemindeki teknolojinin çeşitliliğini ve uygulama karmaşıklığını gidermek amacıyla; akıllı uygulamaların işlevsel bir tasnifini yapmayı ve yerel yönetimler için bütüncül bir model önerisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan literatür taraması ve doküman incelemesi benimsenmiştir. Bu doğrultuda ilk olarak akıllı kent olgusu teorik çerçevede ele alınmış; ardından küresel ve ulusal ölçekte örnek kentlerin akıllı şehir stratejileri ve saha uygulamaları betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, kentlerin artan sorunlarının çözümünde kullanılan yenilikçi teknolojiler; belirli bir lokasyonla sınırlandırılmaksızın teknolojik altyapılar ve akıllı kent bileşenleri ekseninde tematik olarak kategorize edilerek bütüncül bir çerçevede sunulmuştur. Bulgular, akıllı kent uygulamalarının başarısının yalnızca teknolojik yatırımlara değil, aynı zamanda dijital kapsayıcılık ve yerel yönetişim kapasitesine bağlı olduğunu göstermektedir. Yapılan analizler neticesinde; akıllı teknolojilerin“altyapısal”,“yönetsel”ve“sosyal”katmanlar altında toplanabileceği saptanmış; gelişmiş ve gelişmekte olan kentler arasında“dijital uçurum”nedeniyle uygulama asimetrisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, Türkiye'deki uygulamaların büyük oranda ulaşım ve enerji odaklı kaldığı, ancak sosyal kapsayıcılık boyutunun güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın literatüre katkısı, karmaşık akıllı kent teknolojilerinin kamu yönetimi perspektifiyle sistematik bir sınıflandırmaya kavuşturulmasıdır. Bu bağlamda araştırma; yerel yönetimlerin teknoloji seçiminde önceliklendirme yapabilmelerine olanak tanıyan, veri odaklı ve insan merkezli bir dönüşüm yol haritası sunması bakımından özgün bir değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacThe pressure exerted by rapid population growth on urban spaces and the operational inadequacy of traditional management models have rendered smart city transformation a strategic necessity. This study aims to resolve the technical system diversity and implementation complexity within the smart city ecosystem by providing a functional classification of smart systems and developing a holistic model proposal for local governments. In this study, literature review and document analysis, which are among qualitative research methods, were adopted. Accordingly, the smart city phenomenon was first addressed within a theoretical framework; subsequently, the smart city strategies and field applications of sample cities on global and national scales were examined using the descriptive analysis method. In light of the data obtained, the innovative technologies and systems utilized in solving the escalating problems of cities were thematically categorized along the axis of technological infrastructures and smart city components, without being restricted to a specific location, and presented within a holistic framework. Findings indicate that the success of smart city implementations depends not only on technological investment but also on digital inclusivity and local governance capacity. The analysis reveals that smart systems can be clustered under“architectural,”“managerial,”and“social”layers; furthermore, a significant“application asymmetry”exists between developed and developing cities due to the digital divide. It is also concluded that while implementations in Türkiye are predominantly focused on transportation and energy, the dimension of social inclusivity requires significant strengthening. The contribution of this study to the literature lies in its establishment of a systematic taxonomy of complex smart city systems from a public administration perspective. Consequently, the research holds original value by providing a data-driven and human-centric transformation roadmap that enables local governments to prioritize technology selection effectively. aktır.