Sağlık yönetiminde yapay zeka uygulamaları: Bibliyometrik analiz
Artificial intelligence applications in healthcare management: Bibliometric analysis
  1. Tez No: 1019007
  2. Yazar: AHMET HÜRCAN AKIMAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARİF DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2020–2024 yılları arasında“healthcare management”ve“artificial intelligence”kavramlarını birlikte ele alan akademik yazının bibliyometrik analiz yöntemiyle incelenmesidir. Araştırma verileri Web of Science (WoS) veri tabanından elde edilmiştir. Belirlenen kriterlere uymayan, alan dışı ve farklı dillerdeki çalışmalar filtrelenmiş; ulaşılan 1952 yayından 1331'i analiz kapsamına dahil edilmiştir. Verilerin işlenmesi ve görselleştirilmesinde R tabanlı Bibliometrix paketi ve Biblioshiny arayüzü kullanılmıştır. Çalışmada; yıllık yayın eğilimleri, yazar üretkenliği, kurumsal/uluslararası iş birlikleri, atıf ağları ve anahtar kelime dinamikleri analiz edilmiştir. Yapılan bibliyometrik analizler, sağlık yönetiminde yapay zekâ literatürünün son yıllarda ivme kazandığını göstermektedir. Anahtar kelime ve ağ analizleri; alanın temel odak noktalarını, en üretken yazarları, öne çıkan kurumları ve küresel iş birliği ağlarını ortaya koymuştur. Yapay zekanın sağlık yönetiminde basit bir otomasyonun ötesinde, karar destek sistemlerinden karmaşık veri analitiğine uzanan geniş bir yelpazede konumlandığı tespit edilmiştir. Sağlık yönetimi süreçlerine yapay zekâ entegrasyonu; operasyonel hataları minimize etme, hizmet kalitesini artırma ve yönetsel verimliliği optimize etmede stratejik bir kaldıraç işlevi görmektedir. Geleceğin sağlık yönetimi modellerinin, yapay zekâ destekli bu dinamik sistemler üzerine inşa edileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the academic literature addressing the concepts of healthcare management and artificial intelligence between 2020 and 2024 through a bibliometric analysis approach. Research data were obtained from the Web of Science (WoS) database. Studies that did not meet the predetermined criteria, were outside the scope of the research, or were published in languages other than the selected language criteria were excluded. Of the 1,952 publications initially identified, 1,331 were included in the final analysis. Data processing and visualization were conducted using the R-based Bibliometrix package and the Biblioshiny interface. The study analyzed annual publication trends, author productivity, institutional and international collaborations, citation networks, and keyword dynamics. The bibliometric analyses revealed that the literature on artificial intelligence in healthcare management has experienced significant growth in recent years. Keyword and network analyses identified the main research themes of the field, the most productive authors, leading institutions, and global collaboration networks. The findings indicate that artificial intelligence is positioned in healthcare management not merely as an automation tool but across a broad spectrum ranging from decision support systems to advanced data analytics. The integration of artificial intelligence into healthcare management processes functions as a strategic lever for minimizing operational errors, improving service quality, and optimizing managerial efficiency. It is anticipated that future healthcare management models will be built upon these dynamic, AI-driven systems.