Investigation of the omega supplementation on dopaminergic system and behavior in maternal obesity and high fat diet exposed mice
Maternal obeziteye maruz kalmış yüksek yağlı diyet ile beslenen yavru farelerde omega takviyesinin dopaminerjik sisteme ve davranışa etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 1019017
  2. Yazar: BERFİN DİVA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN KIŞLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Psikoloji, Biology, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, annenin yüksek yağlı diyet (HFD) maruziyetinin yavruların mezolimbik dopaminerjik sistemi üzerindeki uzun vadeli etkilerini ve omega takviyesinin nöroprotektif rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Sürekli HFD maruziyetinin, diyet değişikliğinin (CD) ve omega takviyesinin mezolimbik sistemi nasıl programladığını anlamak için, dişi ve erkek C57BL/6J farelerde kapsamlı bir davranışsal test bataryası (hedonik yeme testleri, OFT, EPM, Y-labirent ve LDB) uygulandı. Striyatum, Prefrontal Korteks (PFC) ve Nükleus Akumbens (NAc)'deki dopaminerjik belirteçlerin (Drd1, Drd2, Dat ve Oprm1) mRNA ekspresyon analizleri qRT-PCR kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular, sürekli HFD maruziyetinin yavrularda Ödül Eksikliği Sendromu (RDS) ile tutarlı belirgin bir anhedoni fenotipine yol açtığını göstermiştir. Davranış testlerinde dişi farelerde erkeklere kıyasla daha yüksek temel kaygı düzeyleri gözlemlendi ve öğrenme ve hafıza bozukluklarına rastlanmadı. Moleküler düzeyde, HFD-HFD grubunda striatal Dat ekspresyonunun baskılanmasının sinaptik dopamin temizliğini bozduğu, tonik dopamin düzeylerini artırdığı ve ödül alımı sırasında gerekli olan fazik dopamin patlamalarını maskelediği (körelme) bulundu. Dişi yavrular ayrıca erkeklere kıyasla PFC bölgesinde yapısal olarak daha düşük Drd2 düzeyleri sergiledi; bu da diyet değişikliğine uğrayan dişileri tıkınma yeme davranışına daha yatkın hale getirdi. Omega takviyesinin nöroprotektif etkisi, diyetin yağ bileşimine bağlıydı ve yalnızca kontrol diyetiyle birleştirildiğinde başarılı oldu. Sonuç olarak, annenin yüksek yağlı bir diyete maruz kalması, yavruların beyinlerini anhedoni eksenleri boyunca seçici olarak yeniden programlamakta, cinsiyet ve diyet yağ içeriği de bu nöroadaptasyonların yoğunluğunu ve yönünü değiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the long-term effects of maternal high-fat diet (HFD) exposure on the mesolimbic dopaminergic system of offspring and the neuroprotective role of omega supplementation. To understand how continuous HFD exposure, dietary switch (CD), and omega supplementation program the mesolimbic system, a comprehensive behavioral test battery (hedonic eating tests, OFT, EPM, Y-maze, and LDB) was conducted in female and male C57BL/6J mice. mRNA expression analyses of dopaminergic markers (Drd1, Drd2, Dat, and Oprm1) in the nucleus accumbens (NAc), striatum, and prefrontal cortex (PFC) were performed using qRT-PCR. The findings showed that sustained HFD exposure led to a marked anhedonia phenotype consistent with Reward Deficiency Syndrome (RDS) in offspring. Females showed high baseline anxiety levels compared to males in behavioral tests, and no learning and memory disturbances were observed. At the molecular level, it was found that the suppression of striatal Dat expression in the HFD-HFD group disrupted synaptic dopamine clearance, increasing tonic dopamine levels and masking the phasic dopamine bursts required during reward reception (blunting). Female offspring also exhibited structurally lower Drd2 levels in the PFC compared to males, making females who underwent dietary change more vulnerable to binge eating. The neuroprotective effect of omega supplementation was dependent on the fat composition of the diet, only successful when combined with a control diet. In conclusion, maternal exposure to an HFD selectively reprograms the brains of offspring along the axes of anhedonia, with sex and dietary fat content altering the intensity and direction of these neuroadaptations.