Bilgi teknolojisinin bir aracı olarak internet, intranet, ekstranetin işletme yönetimi üzerinde etkileri ve KOBİ'ler için çözüm noktaları
The Effect of internet, intranet and on business management as a mean of information technologies and solution points for KOBİ's
- Tez No: 101907
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET İnternet teknolojisi gün geçtikçe ilerlemiş ortaya çıktığı günden bu yana farklı boyutlara ulaşmıştır. Bu anlamda günümüz internet teknolojisinin işletmecilik boyutları ile incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bilgi teknolojilerinin gelişimi ile ortaya çıkan internet kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen, ekonomik faaliyetlerin doğasını köklü bir biçimde değiştirmiştir. Geçmişte yüz yüze ya da yazılı kayıt/form sistemine dayalı iş yapma şekli günümüzde internet üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Bunun sonucu olarak işletme yönetimini etkilemektedir. İnternetin gelişmesiyle ortaya çıkan elektronik ticaret kavramı, internet teknolojisinin tüm boyutları ile işletme işlevlerinde kullanılmasını gerektirmektedir. Dolayısıyla internetin işletme yönetimini etkilemesi iş yapma usullerinin web ortamına dayandırılması ile gerçekleşmektedir. İnternet aynı zamanda, işletmeler arası rekabetin artmasında en önemlisi de. Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin büyük işletmelerle rekabet şansına erişebilmesinde ve yaşadığı sorunlarının çözümünde kullanabileceği en önemli araç olma özelliğindedir. Hâlâ bu teknolojiyi kullanmayan ya da verimli kullanamayan Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler bilgi teknolojilerinde gelişmeleri gözönüne alarak kendi işletmelerine bu teknolojileri kazandırmaları, işletme işlevlerinde bir araç olarak kullanmaları ve yakın gelecekte yeni ekonomi düzeni içersinde yer almaları için kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Internet technology has been developing since it started, and reached to a high level. In this perfect, we need to anallyze the business part of this technology. The development in information technologies developed internet. This new technology has very short history, but it changed the nature of economic transactions. In the past, contracts needed poeple and some paper works, however today these transactions can be done electronically over internet. This clearly affects the managing of a firm. The term of“electronic trading”which exists with the development of internet and all dimensions of internet technologies should be used in the internet functions of firms. The effect of business ways to the web world. Internet creates more competiton among firms. In addition to this, internet created envoriment for little and middle size forms to compete against to big firms. These little and middle size firms that are not using this new technology yet, should take this technology into their firms and use as a tool in their functions in order to take a place in new economic enviroment of near future. MM «U!