Osmanlı şeyhülislâmı İbn Kemal Paşa'nın“Tefsîru İbn Kemal Paşa”isimli eserinde sebeb-i nüzûl
The reason for revelation in the work titled Tafsir İbn Kemal Pasha by the Ottoman sheikh al-islam İbn Kemal Pasha
  1. Tez No: 1019092
  2. Yazar: HÜSNÜ KAYKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Osmanlı döneminin önemli temsilcilerinden Şeyhülislâm İbn Kemal Paşa'nın kaleme aldığı tefsirinde sebeb-i nüzûl rivâyetlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Tezde, müfessirin sebeb-i nüzûl rivâyetlerini hangi ölçütlere göre kabul ettiği, rivâyetleri âyet metni içerisinde nasıl konumlandırdığı, rivâyetleri nakletmede nasıl bir yöntem benimsediği ve rivâyetler noktasında yaptığı değerlendirmeler incelenmiştir. Bu tezde, İbn Kemal Paşa'nın sebeb-i nüzûl rivâyetlerini âyetlerin anlamını tamamen belirleyen tarihsel kayıtlar olarak değil, âyetlerin iniş bağlamını açıklayan ve anlamın anlaşılmasına katkı sağlayan unsurlar olarak değerlendirdiği görülmüştür. Müfessirin rivâyetleri kimi zaman âyetin başında, kimi zaman ortasında, kimi zaman da sonunda zikretmesi, rivâyetin ilgili olduğu lafız veya anlam unsuru ile ilişkilendirilebilir görünmektedir. Bu durum, müfessirin sebeb-i nüzûl rivâyetlerini aktarırken belirli bir düzen ve yaklaşım takip etmiş olabileceğine işaret etmektedir. Birden fazla sebeb-i nüzûl rivâyetinin bulunduğu âyetlerde İbn Kemal Paşa'nın çoğu zaman açık bir tercihte bulunmadığı; ancak âyetin bağlamı ve anlam bütünlüğüyle uyumlu gördüğü rivâyetleri öne çıkardığı, buna karşılık uyumsuz görünen rivâyetlere ise mesafeli yaklaştığı anlaşılmaktadır. Bu durum, müellifin rivâyetleri değerlendirirken isnad tartışmalarından ziyade metin ve bağlam unsurlarını dikkate aldığına işaret etmektedir. Bununla birlikte, elde edilen veriler çerçevesinde İbn Kemal Paşa'nın sebeb-i nüzûl rivâyetlerini âyetlerin anlamını açıklayan ve yorum sürecine katkı sağlayan unsurlar olarak değerlendirdiği söylenebilir. Netice itibarıyla bu tez, başta müfessirin ilmî şahsiyeti ve yetiştiği ilmî çevre olmak üzere, tefsirini kaleme alırken benimsediği yöntemi ve bu yöntemin temel özelliklerini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte çalışmanın merkezinde yer alan sebeb-i nüzûl rivâyetleri çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Bu kapsamda İbn Kemal Paşa'nın söz konusu rivâyetleri naklederken kullandığı ifadeler ve bu ifadelerin delâletleri değerlendirilmiş; rivâyet aktarımında başvurduğu kaynaklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca müellifin sebeb-i nüzûl rivâyetlerini ilgili âyetlerle ilişkilendirme biçimi ile bu rivâyetleri değerlendirme yöntemine dair bazı tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the narrations regarding the reasons for revelation in the commentary written by Ibn Kemal Pasha, one of the important representatives of the Ottoman scholarly tradition. The thesis investigates the criteria the commentator used to accept these narrations, how he positioned them within the text of the verse, the method he employed in transmitting them, and his evaluations of these narrations.The thesis shows that Ibn Kemal Pasha did not consider the narrations regarding the reasons for revelation as absolute historical records limiting the meaning of the verse, but rather as contextual elements that explain the framework of meaning. The commentator's choice to mention the narrations at the beginning, middle, or end of the verse is shaped by the relationship the narration establishes with the entire text or with a specific word. The thesis shows that Ibn Kemal Pasha did not consider the narrations regarding the reasons for the revelation of the verse as historical records that absolutely limit the meaning of the verse, but rather as contextual elements that explain the framework of its meaning. The commentator's choice to mention the narrations at the beginning, middle, or end of the verse depends on the relationship the narration establishes with the text as a whole or with a specific wording. This indicates the existence of a conscious and systematic method in the transmission of the narrations. In verses where there are multiple narrations regarding the reason for revelation, Ibn Kemal Pasha often does not make an explicit choice; however, he maintains a distance from narrations that are inconsistent with the context and overall meaning of the verse. This approach demonstrates that instead of openly critical discussions of the chain of narrators, he adopts an implicit evaluation method focused on the text and context. Consequently, this thesis shows that Ibn Kemal Pasha's understanding of the reason for revelation is based on a methodology of exegesis that prioritizes the universal address of the Quranic text and evaluates the narrations within a functional framework. VII In conclusion, this thesis sheds light on the scholarly personality of the commentator and the intellectual environment in which he was raised, as well as the method he adopted while writing his commentary and various aspects related to this method. Furthermore, the narratives concerning the reasons for the revelation of the verses, which are central to the study, have been examined comprehensively; the words used by Ibn Kemal Pasha in narrating these narratives and their meanings have been analyzed; the sources he consulted in transmitting the narratives have been identified; the way he related the narratives to the relevant verses has been revealed; and his method of evaluating these narratives has been discussed in detail.