Büyük dil modeli destekli sistem ile uygun robot hareket ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of appropriate robot movements and behaviors using a large language model-based system
  1. Tez No: 1019091
  2. Yazar: OĞUZHAN BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT SİNAN TURGUT, PROF. DR. MEHMET İTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Endüstriyel robotların programlanması bugün hâlâ çoğunlukla düşük seviyeli komutlar ve detaylı ayarlar gerektirdiği için, süreç büyük ölçüde uzmanlık bilgisine bağlı ilerlemektedir. Bu tezde, bu bağımlılığı azaltmak amacıyla, doğal dil veya YAML formatında verilen görev tanımlarından yola çıkarak robot görevlerini otomatik biçimde oluşturabilen, çalıştırabilen ve hata durumlarında kendini güncelleyebilen bir yöntem geliştirilmiştir. Önerilen sistem, büyük dil modeli desteğini LangChain ve LangGraph tabanlı bir araç yapısıyla birleştirmektedir. Kullanıcıdan alınan ifade önce anlamlı alt görevlere ayrılmakta, ardından bu görevler Behavior Tree yapısına dönüştürülerek ROS 2 ortamında yürütülmektedir. Çalışma sırasında elde edilen geri bildirimler analiz edilmekte ve bir hata oluştuğunda, görev parametreleri uygun şekilde güncellenerek süreç yeniden başlatılmaktadır. Böylece manuel ayarlamalar ortadan kaldırılarak daha hızlı onarım ve çözüm sağlanmaktadır. Yöntem, 6 serbestlik dereceli bir robot üzerinde alma ve yerleştirme görevleriyle test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, yalnızca tekrar eden bir yapı yerine, hataları yorumlayıp parametreleri güncelleyen yaklaşımın daha başarılı olduğunu göstermektedir. Özellikle hedef toleransı ve çarpışma (collision) ayarlarının dinamik olarak değiştirilmesi görev başarımını artırmıştır. Bu çalışma, doğal dil tabanlı görev üretimi ve hata sonrası yeniden uyarlama açısından önemli bir adım sunarken, daha kapsamlı deneyler ve gerçek robot uygulamaları gelecekteki çalışmalar için açık bir alan bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial robot programming still largely relies on low-level commands and detailed configurations, making the process highly dependent on expert knowledge. This thesis aims to reduce that dependency by proposing a method that can automatically generate, execute, and adapt robot tasks based on task descriptions provided in natural language or YAML format. The proposed system combines large language model support with a tool oriented architecture built on LangChain and LangGraph. User input is first decomposed into meaningful sub-tasks, which are then transformed into a Behavior Tree structure and executed within a ROS 2 environment. During execution, feedback is continuously analyzed, and in case of failure, task parameters are updated accordingly and the process is re-initiated. This approach eliminates the need for manual tuning and enables faster recovery and resolution. The method is evaluated on pick-and-place tasks using a 6-degree-of-freedom robot. The results show that, rather than relying on simple repetition, an approach that interprets errors and updates parameters leads to higher success rates. In particular, dynamically adjusting goal tolerances and collision settings significantly improves task performance. Overall, this work presents a practical step toward natural language-driven task generation and post-failure adaptation, while leaving more comprehensive experiments and real-world robot validation as directions for future research.