Öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile okul yönetiminde karar verme süreçlerine katılım düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' perceptions of organizational justice and their levels of participation in school decision-making processes
  1. Tez No: 1019104
  2. Yazar: TUĞBA KARAKULLUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE DOĞAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, İstanbul İlindeki resmi ve özel ilkokullarda görev yapan 307 sınıf öğretmeninin örgütsel adalet algıları ile okul yönetimindeki karar verme süreçlerine katılım düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ve kararlara katılım düzeyleri genel olarak orta seviyededir. Karar verme süreçlerine katılımın, eğitim-öğretime ilişkin kararlarda daha belirgin olduğu belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, örgütsel adalet algısı ile kararlara katılım arasında anlamlı, pozitif yönlü ancak zayıf düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişkinin özellikle dağıtımsal ve işlemsel adalet boyutlarında daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kararlara katılımın cinsiyet, okul türü ve eğitim düzeyine göre; örgütsel adalet algısının ise mesleki kıdem ve okul türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, örgütsel adaletin öğretmenlerin yönetsel süreçlere katılımını destekleyen önemli bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between the perceptions of organizational justice and the levels of participation in decision-making processes in school administration among 307 classroom teachers working in public and private elementary schools in Istanbul Province. The study was conducted using a correlational survey model. According to the research findings, teachers' perceptions of organizational justice and their levels of participation in decisions are generally at a moderate level. It was determined that participation in decision-making processes was more pronounced in decisions related to education and teaching. The analyses revealed a significant, positive but weak relationship between perceptions of organizational justice and participation in decisions. This relationship was found to be particularly stronger in the distributive and procedural justice dimensions. Furthermore, it was determined that participation in decision-making showed significant differences according to gender, school type, and education level, while the perception of organizational justice showed significant differences according to professional seniority and school type. The findings reveal that organizational justice is an important factor that supports teachers' participation in administrative processes.