Hacıbektaş İlçe Halk Kütüphanesi'ndeki 21 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr (inceleme-metin ve MESTAP'a göre tasnifi)
The Mecmû'a-i Eş'âr registered under number 21 in the Hacibektaş (review, text and to MESTAP's classification )
- Tez No: 1019105
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmaya konu olan mecmua, Hacıbektaş İlçe Halk Kütüphanesi'nde kayıtlı olan 21 nolu Şiir Mecmuası'dır. Yapılan çalışmada önce şiir mecmuası tanıtılmış sonra muhteva ve şekil olarak incelenmiş olup, daha sonra da şiirlerin transkripsiyonlu metni aktarılmıştır. Şiir mecmuasında bulunan şiirlerin şairleri tespit edildikten sonra yayınlanmış kaynaklardan eserlerin karşılaştırılması yapılmış olup, var olan farklılıklara dikkat çekilmiştir. Eserde yer alan şairlerin genel özelliklerinden bahsedilmiş şiirlerin genel içeriklerine değinilmiştir. Daha sonra mecmuada bulunan manzum eserler MESTAP 'a göre tasniflendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The“mecmua”(anthology of poems) that forms the subject of this study is the Poetry Collection No. 21, registered in the Hacıbektaş District Public Library. In this study, the poetry collection is first introduced, then examined in terms of content and form, and finally, the transcribed text of the poems is presented. After identifying the poets of the poems in the collection, a comparison of the works with published sources is made, and the existing differences are highlighted. The general characteristics of the poets included in the work are discussed, and the general content of the poems is addressed. Finally, the poetic works in the collection are classified according to MESTAP.