Üniform ve trigonometrik porozite dağılımlarına sahip ortotropik tabakalı kompozit panellerin serbest titreşimi
Free vibration of orthotropic laminated composite panels with uniform and trigonometric porosity distributions
  1. Tez No: 1019118
  2. Yazar: FURKAN CAN BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gözenekli ortotropik katmanlardan oluşan silindirik panellerin serbest titreşim analizini incelemektedir. Gözenekli malzeme özellikleri, kalınlık boyunca üniform ve iki farklı üniform olmayan gözeneklilik dağılımı kullanılarak modellenmiştir. Teorik formülasyonlar, yüksek dereceli kayma deformasyon teorisine dayalı olarak ifade edilmiştir. Tabakalı silindirik panellerin hareket denklemleri Hamilton prensibi uygulanarak oluşturulmuştur. Bu temel kısmi denklemler, tüm kenarlarından basitçe desteklenen tabakalı silindirik paneller için analitik olarak çözülmüştür. Doğal frekans denklemini elde etmek için Galerkin'in çözüm prosedürü uygulanmıştır. Elde edilen frekans denklemini doğrulamak için doğal frekanslar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Daha sonra, porozite parametrelerinin, porozite dağılım modellerinin, geometrik parametrelerin, ortotropi ve tabakalı poroz silindirik panellerin serbest titreşim tepkisi üzerindeki etkisini tartışmak için yeni parametrik çalışmalar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the free vibration analysis of cylindrical panels composed of porous orthotropic layers. The porous material properties are modeled using uniform porosity distribution throughout the thickness and two different non-uniform porosity distributions. Theoretical formulations are expressed based on high-order shear deformation theory. The equations of motion for layered cylindrical panels are derived by applying Hamilton's principle. These fundamental partial equations are tackled analytically for layered cylindrical panels simply supported on all edges. Galerkin's solution procedure is applied to obtain the natural frequency equation. To validate the obtained frequency equation, the natural frequencies were compared with results in the literature. Subsequently, new parametric studies were developed to discuss the effect of porosity parameters, porosity distribution models, geometric parameters, orthotropy, and the free vibration response of layered porous cylindrical panels.