Yeraltı edebiyatı bağlamında Mehmet Kartal'ın Hayatım Harbiden Roman ve Jean Genet'nin Hırsızın Günlüğü eserleri üzerinekarşılaştırmalı bir inceleme
A comparative study of Mehmet Kartal's Hayatim Harbi̇den Roman and Jean Genet's Hirsizin Günlüğü within the context of underground literature
- Tez No: 1019121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Yeraltı edebiyatı, her ulusta farklı çağlarda ortaya çıkabilen ancak her çağda toplumun aksak yönlerini işaret eden ve muhalif bir bakış açısıyla okuyucuya sunulan bir edebi anlayış olarak ele alınmaktadır. Bu edebiyatın beslendiği kaynakların, karşı kültür özelliği gösteren gruplar etrafında şekillendiği görülmektedir. Bu bağlamda yeraltı edebiyatının kanon edebiyatın karşısında konumlandığı düşünülebilir. Bunun nedeni yeraltı edebiyatı metinlerinde dil ve üslup ekseninde başka bir dil kurma çabası, kişiler dünyasında ötekiyi ve anti kahramanı merkeze alması, sosyal ve fiziksel çevrenin tasarlanış biçimi noktasında kanon edebiyattan farklı olarak kurgulandığı görülmektedir. Bunun yanı sıra yeraltı edebiyatının; kanundışılık, hırsızlık, bağımlılık, şiddet, sistem karşıtlığı, dışlanma ve soyutlanma, yabancılaşma, alt kültür, karşı kültür, delilik, iğrençlik, cinsellik, kötülük gibi unsurları muhteviyatında belirgin olarak barındırdığı görülmektedir. Bu çalışmada da Türk ve Fransız yeraltı edebiyatı ekseninde Mehmet Kartal'ın Hayatım Harbiden Roman ve Jean Genet'nin Hırsızın Günlüğü adlı eserleri karşılaştırmalı edebiyat disiplini çatısı altında; mekân, nesne, anti kahraman olmaya sevk eden gerekçeler, hırsızlık, kötülük ve cinsellik gibi unsurlar etrafında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İnceleme yapılırken yeni eleştiri yöntemi kullanılmış ve inceleme sonucunda tespit edilen bulgular doğrultusunda yeraltı edebiyatının farklı ulus ve farklı çağlarda büyük ölçüde benzer nitelikler taşıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Underground literature is considered a literary movement that can emerge in different eras across nations, but in every era points to the flaws in society and presents itself to the reader from a dissenting perspective. This literature carries an anti-authoritarian identity based on a dissenting viewpoint. Therefore, it is seen that the sources from which this literature draws its inspiration are shaped around groups exhibiting counter-cultural characteristics. In this context, underground literature can be considered to be positioned in opposition to canonical literature. This is because underground literature texts strive to create a different language in terms of language and style, center the other and the anti-hero in the world of characters, and are constructed differently from canonical literature in terms of the way the social and physical environment is designed. In addition, underground literature is seen to clearly contain elements such as lawlessness, theft, addiction, violence, anti-system, exclusion and isolation, alienation, subculture, counterculture, madness, revulsion, sexuality, and evil. This study, focusing on Turkish and French underground literature, comparatively examines Mehmet Kartal's“Hayatım Harbiden Roman”and Jean Genet's“Hırsızın Günlüğü”under the discipline of comparative literature. The analysis examines themes such as place, objects, the reasons leading to anti-heroism, theft, evil, and sexuality. A new critical methodology was employed, and the findings reveal that underground literature in different nations and eras largely shares similar characteristics.