Okul müdürlerinin kimlik liderliği ile öğretmenlerin informal epistemik dışlanması arasındaki ilişki
The relationship between principals' identity leadership and teachers' informal epistemic exclusion
- Tez No: 1019122
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın esas amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerin kimlik liderlik algısı ile informal epistemik dışlanma algısının belirlenmesi ve söz konusu değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden olan korelasyon tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Kocaeli ili Derince, Dilovası, İzmit, Kandıra ve Körfez ilçelerinde yerleşik kamu ortaöğretim kurumlarında görev yapan 392 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmanın örnekleminin belirlenmesinde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde (Akfırat, 2017) tarafından Türkçeye uyarlanmış olan“Kimlik Liderliği Ölçeği”(Steffens vd., 2014) ile (Çıracı ve Polat, 2025) tarafından Türkçeye uyarlanmış iki ölçekten biri olan“İnformal Epistemik Dışlanma Ölçeği”(Jones vd., 2025) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, uç değerler analizi, güvenirlik ve geçerlik hesaplaması, dağılım normalliği testi, t testi, varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi ile işlenmiş ve incelenmiştir. Bulgular, kimlik liderliği ile informal epistemik dışlanma arasında düşük düzeyde bir ilişki ile olumsuz ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the perceptions of identity leadership and informal epistemic exclusion among teachers working in secondary schools and to reveal the relationship between these variables. Correlation, a quantitative research method, was chosen for this study. The sample for this study consists of 392 teachers working in public secondary schools located in the Derince, Dilovası, İzmit, Kandıra, and Körfez districts of Kocaeli province. Cluster sampling was used to determine the sample for this study. In the data collection process, the“Identity Leadership Inventory”(Steffens et al., 2014), which was adapted into Turkish by Akfırat (2017), and the“Informal Epistemic Exclusion Scale”(Jones et al., 2025), one of the two subscales adapted into Turkish by Çıracı and Polat (2025), were used. The data obtained were processed using outlier analysis, reliability and validity calculations, normality test, t-test, ANOVA, correlation analysis, and regression analysis. The findings indicate a low-level, negative, and statistically significant correlation between identity leadership and informal epistemic exclusion.