Biyografi metinlerinin KWL (bil-iste-öğren) stratejisi ile kullanımının okuduğunu anlama ve okuma motivasyonuna etkisi
The effect of using bi̇ographi̇cal texts wi̇th the KWL (know-want-learn) strategy on readi̇ng comprehensi̇on and readi̇ng moti̇vati̇on
- Tez No: 1019155
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇETİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, biyografi metinlerinin KWL (Bil-İste-Öğren) stratejisi ile kullanımının ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerileri ve okuma motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, eylem araştırması deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu kolay örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup Düzce ilindeki bir devlet okulunda öğrenim gören 13'ü kız, 4'ü erkek olmak üzere toplam 17 üçüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Uygulama sürecinde yedi farklı biyografi metni belirlenmiş ve her bir metin KWL stratejisine dayalı olarak işlenmiştir. Uygulama toplam yedi hafta sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri Yanlış Analiz Envanteri ve Yıldız (2010) tarafından geliştirilen Okuma Motivasyonu Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise uygulama sürecinde tutulan gözlem ve alan notları ile öğrencilerin doldurduğu KWL formlarından elde edilmiştir. Nicel veriler IBM SPSS Statistics 24 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testiyle incelenmiş, normal dağılım varsayımının karşılanmaması nedeniyle ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin okuduğunu anlama ön test puan ortalaması 4,29 iken son test puan ortalaması 8,06'ya yükselmiştir. Okuma motivasyonu ön test puan ortalaması 57,29, son test puan ortalaması ise 69,59 olarak belirlenmiştir. Wilcoxon işaretli sıralar testi sonucunda öğrencilerin okuduğunu anlama puanları arasında son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (z =-3,439, p = ,001). Okuma motivasyonu puanları arasında da son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir (z =-3,623, p <,001). Nitel bulgular, öğrencilerin biyografi metinlerine yönelik meraklarının arttığını, KWL formları aracılığıyla ön bilgilerini daha görünür hâle getirdiklerini, okuma sürecine daha aktif katıldıklarını ve öğrendiklerini ifade etme konusunda gelişim gösterdiklerini ortaya koymuştur. Sonuç olarak biyografi metinlerinin KWL stratejisi ile desteklenmesinin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerini ve okuma motivasyonlarını geliştirmede etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of using biographical texts with the KWL (Know–Want to Know–Learn) strategy on the reading comprehension skills and reading motivation of third-grade primary school students. The study was conducted using an action research design. The study group was selected through convenience sampling and consisted of 17 third-grade students, including 13 girls and 4 boys, attending a public school in Düzce. During the implementation process, seven different biographical texts were selected, and each text was taught using the KWL strategy. The implementation lasted for seven weeks.The quantitative data were collected through the Miscue Analysis Inventory and the Reading Motivation Scale developed by Yıldız (2010). The qualitative data were obtained from observation and field notes recorded during the implementation process and from the KWL forms completed by the students. The quantitative data were analyzed using IBM SPSS Statistics Version 24. The Shapiro–Wilk test was used to examine whether the data were normally distributed. Since the assumption of normality was not met, the Wilcoxon signed-rank test was used to compare the pretest and posttest scores. The qualitative data were analyzed through descriptive analysis.According to the findings, the students' mean reading comprehension score increased from 4.29 on the pretest to 8.06 on the posttest. The mean reading motivation score was 57.29 on the pretest and 69.59 on the posttest. The Wilcoxon signed-rank test revealed a statistically significant difference between the students' reading comprehension scores in favor of the posttest (z = -3.439, p = .001). A statistically significant difference was also found between the reading motivation scores in favor of the posttest (z = -3.623, p < .001).The qualitative findings revealed that the students became more curious about biographical texts, made their prior knowledge more visible through the KWL forms, participated more actively in the reading process, and demonstrated improvement in expressing what they had learned. In conclusion, supporting biographical texts with the KWL strategy was found to be effective in improving the reading comprehension skills and reading motivation of third-grade primary school students.