Elektrikli araçlarda oluşabilecek yangınlara karşı geliştirilen müdahale modelleri
Intervention models developed against potential fires in electric vehicles
- Tez No: 1019156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Elektrikli araçların sayısının artması, yangın riskinin de paralel şekilde yükselmesine neden olmaktadır. Bu durum, itfaiye teşkilatlarının olaylara müdahale kapasitesini ve yöntem çeşitliliğini doğrudan etkileyen bir unsur haline gelmiştir. Özellikle lityum iyon bataryaların yapısı ve yangın davranışı, müdahale sürecinde itfaiyeciler açısından önemli güçlükler doğurmaktadır. Bu tez çalışması, elektrikli araç yangınlarına müdahaleyi kolaylaştırmaya yönelik, mümkün olan en sade ve uygulanabilir müdahale yaklaşımını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Türkiye'de günümüzde Kars'tan Edirne'ye kadar elektrikli araçların ulaşım sağlayabildiği dikkate alındığında, yol üzerinde meydana gelebilecek bir kaza veya yangın durumunda farklı illerdeki itfaiye birimlerinin ekipman, teknoloji ve hazırlık düzeyi bakımından birbirinden farklı olması önemli bir problem alanı oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışma, itfaiye teşkilatlarının mevcut imkânlarıyla bu olaylara ne ölçüde hazır olduğu sorusuna katkı sunmayı hedeflemektedir. Elektrikli araç yangınlarıyla mücadele, çoğu zaman özel ekipman ve yöntemlerin kullanılmasını gerektirmektedir. Bu tür olaylarda, standart yangın söndürme uygulamalarının tek başına yeterli olmayabileceği; aracın batarya sistemi ve yangının gelişim biçimi nedeniyle farklı müdahale yaklaşımlarına ihtiyaç duyulabileceği değerlendirilmektedir. Bu tezde, yangın söndürme yöntemleri, kullanılabilecek ekipman türleri ve araç tasarımına bağlı risk unsurları ele alınarak, sahada görev yapan itfaiye ekiplerine yönlendirici bir çerçeve sunulmaktadır. Çalışma kapsamında lityum iyon bataryaların yangın davranışına ilişkin açıklamalara yer verilmekte; müdahale sırasında karşılaşılabilecek temel zorluklar ve bu zorlukların azaltılmasına yönelik yöntemler tartışılmaktadır. Ayrıca elektrikli araç yangınlarında ortaya çıkabilecek zehirli gazların yönetimi, güvenlik protokollerinin oluşturulması ve itfaiye personelinin maruziyet riskinin azaltılması gibi konular da değerlendirilmiştir. Böylece müdahalenin yalnızca söndürme boyutuyla değil, aynı zamanda personel güvenliği ve olay yönetimi boyutuyla da ele alınması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasının temel hedefi, itfaiye ekiplerinin hibrit ve elektrikli araç yangınlarına daha güvenli, daha hızlı ve mevcut imkânlarla en etkili şekilde müdahale edebilmesi için gerekli bilgiyi derli toplu biçimde sunmaktır. Önerilen yaklaşımın uygulanmasıyla yangının daha kısa sürede kontrol altına alınması ve can/mal kaybı ile çevresel etkilerin mümkün olduğunca azaltılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of electric vehicles has naturally led to an increase in the risk of vehicle-related fires. This has become a significant factor directly affecting the response capacity of fire departments and the variety of response methods they employ. In particular, the structure and fire behavior of lithium-ion batteries create significant operational challenges for firefighters during emergency responses. In this context, this thesis aims to present the simplest and most feasible response approach that can facilitate response efforts in electric vehicle fires. Given that electric vehicles can now travel across Turkey, from Kars to Edirne, roadside accidents or fire incidents highlight a critical issue: Fire departments in different provinces can vary significantly in terms of equipment, technological capabilities, and overall preparedness. Accordingly, this thesis aims to contribute to evaluating how effectively fire departments can respond to such incidents using their existing resources. Responding to electric vehicle fires often requires specialized equipment and techniques. In such events, standard fire suppression procedures may prove insufficient, as battery systems and the characteristics of fire development may necessitate alternative response strategies. Therefore, this thesis examines fire suppression methods, relevant equipment options, and vehicle-design-related risk factors in detail, with the aim of providing a practical and guiding framework for fire service personnel in the field. Within the scope of the study, the fire behavior of lithium-ion batteries is discussed comprehensively, and the main challenges likely to be encountered during intervention are evaluated together with methods for minimizing these difficulties. In addition, issues such as the management of toxic gases released during EV fires, the establishment of effective safety protocols, and the reduction of exposure risks for firefighting personnel are also addressed. In this way, EV fire response is examined not only from the perspective of extinguishment, but also in terms of firefighter safety and incident management. The primary objective of this thesis is to present systematically organized information that enables fire departments to respond to hybrid and electric vehicle fires more safely, rapidly, and effectively by utilizing available resources. Through the implementation of the proposed approach, it is anticipated that fires can be brought under control in a shorter time and that potential loss of life, property damage, and environmental impacts can be minimized.