Dünya perküsyon ritimlerinin tarihsel gelişimi içerisindeki benzerliklerin ve farklılıkların analizi
Analysis of similarities and differences in the historical development of world percussion rhythms
  1. Tez No: 1019160
  2. Yazar: HASAN DOĞUKAN AKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. FURKAN ÖZYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, dünya perküsyon ritimlerinin tarihsel gelişimini Afrika'dan Güney Amerika ve Kuzey Amerika'ya uzanan kültürel aktarım ekseni üzerinden incelemektedir. Çalışmanın amacı, bu üç kıta arasında ortaya çıkan ritmik yapıların benzerliklerini ve farklılıklarını karşılaştırmalı bir yaklaşımla analiz ederek ritmin kültürler arası dönüşümünü görünür kılmaktır. Çalışma kapsamında Afrika poliritmik düşüncesinin temel özellikleri; zaman çizgisi, soru–cevap ilişkisi, çok katmanlı çalgı organizasyonu ve dans merkezli ritmik işlev üzerinden ele alınmıştır. Kuku, Dundunba ve Agbekor gibi ritimler, Afrika'nın ritmik temellerinin somut örnekleri olarak değerlendirilmiştir. Güney Amerika bölümünde Samba Batucada, Guaguancó ve Tumbao ritimleri üzerinden Afrika kökenli ritmik prensiplerin sömürgecilik, kültürel melezleşme ve yerel müzik pratikleriyle nasıl yeniden biçimlendiği incelenmiştir. Bu ritimlerde zaman çizgisinin belirginleştiği, toplu hareket ve dansın merkezi bir rol kazandığı görülmüştür. Kuzey Amerika'da ise Swing, Shuffle ve Second Line gibi ritimlerin Afrika kökenli alt bölümlendirme ve poliritmik yaklaşımı caz kültürü, bireysel doğaçlama ve modern müzikal estetik içinde yeniden yorumladığı tespit edilmiştir. Karşılaştırmalı analiz sonucunda, üç kıtada da ritmik mirasın korunma, uyarlanma ve yeniden yaratım eksenlerinde dönüştüğü görülmüştür. Temel ritmik ilkeler korunmakla birlikte çalgısal roller, aksan düzenleri, sosyo-kültürel işlevler ve ritim–dans ilişkisi coğrafyaya göre farklılaşmıştır. Bu çalışma, ritmin kültürler arası dolaşımda hem kimlik hem iletişim hem de estetik ifade aracı olarak nasıl işlev gördüğünü ortaya koyarak müzikoloji ve etnomüzikoloji alanlarına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical development of world percussion rhythms along a cultural transmission line extending from Africa to South America and North America. The aim of the study is to analyze the similarities and differences among the rhythmic structures of these three regions and to reveal how rhythm transforms across cultures. The African section focuses on core characteristics of polyrhythmic thinking, including timeline patterns, call–response interaction, multi-layered instrumental organization, and dance-centered rhythmic functions. Kuku, Dundunba, and Agbekor are analyzed as representative examples of Africa's rhythmic foundations. The South American section investigates how African-derived rhythmic principles transformed through colonial dynamics, cultural hybridization, and local musical practices. Samba Batucada, Guaguancó and Tumbao demonstrate the emergence of more defined timeline structures and collective dance-oriented rhythmic organization. In North America, rhythms such as Swing, Shuffle and Second Line illustrate the reinterpretation of African rhythmic heritage within the context of jazz improvisation, modern musical aesthetics, and urban cultural environments. Polyrhythmic concepts persist, yet are reshaped through binary–ternary subdivisions and individualized performance styles. The comparative analysis reveals that rhythmic traditions across these three continents evolve through processes of preservation, adaptation, and creative reinvention. While fundamental rhythmic principles remain consistent, instrumental roles, accent structures, social functions and rhythm–dance relationships vary according to cultural and historical contexts. This study contributes to the fields of musicology and ethnomusicology by demonstrating how rhythm operates as a medium of identity, communication, creativity, and cultural continuity within transcontinental musical exchanges.