Everyday experiences of bullying and social exclusion among immigrant high school students
Göçmen lise öğrencileri arasında zorbalık ve sosyal dışlanma deneyimleri
  1. Tez No: 1019159
  2. Yazar: TUĞBA ALTUNÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Eğitim ve Öğretim, Sociology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Göç, sosyal, kültürel ve psikolojik uyumu kapsayan çok boyutlu bir deneyimdir. Uyum süreçleri olumsuz okul deneyimleriyle sekteye uğrayabilmektedir; özellikle okul ortamındaki zorbalık ve sosyal dışlanma, göçmen öğrencilerin aidiyet duygusu, kimlik gelişimi ve psikososyal uyumları üzerinde belirleyici etkiler doğurabilmektedir. Göçmen lise öğrencilerinin bu deneyimlerini öznel anlatıları aracılığıyla incelemeyi amaçlayan bu çalışmada, söz konusu olguları derinlemesine incelemek için nitel durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veriler, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen katılımcılarla yürütülen yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışma, kuramsal temellerini sosyal kimlik teorisi, uyum çerçeveleri ile aidiyet ve kimlik müzakeresi kavramlarından almaktadır. Bulgular, zorbalığın çoğunlukla açık ve doğrudan biçimlerle değil, gündelik etkileşimlere gömülü örtük ve normalleştirilmiş pratikler aracılığıyla tezahür ettiğini ve bu durumun öğrencilerin aidiyet duygusu üzerinde öznel psikososyal yansımalar doğurduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, dil farklılıkları, etnik kimlik ve kültürel faktörlerin öğrencilerin dışlanma ve ayrımcılık deneyimlerini biçimlendiren önemli etkenler olduğu görülmektedir. Bulgular aynı zamanda uyumun tek yönlü bir entegrasyon süreci olmadığını; aksine öğrencilerin kimliklerini inşa ettiği, seçici aidiyet biçimleri geliştirdiği ve farklı sosyal bağlamlarda farklı konumlar edindiği dinamik ve müzakereye dayalı bir süreç olduğunu göstermektedir. Bazı durumlarda zorbalık ve sosyal dışlanmanın normalleşmesi bu deneyimlerin görünürlüğünü azaltmakta; ancak bu durum söz konusu sorunların ortadan kalktığı anlamına gelmemekte, aksine kurumsal düzeyde fark edilmelerini güçleştirmektedir. Bu çalışma, özellikle örtük zorbalık ve normalleşme süreçlerini görünür kılarak göçmen öğrencilerin uyum sürecindeki karmaşık kimlik müzakerelerini ortaya koyması bakımından alanyazına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration is a multifaceted experience encompassing social, cultural, and psychological adjustment. Adjustment processes can be disrupted by negative school experiences; bullying and social exclusion in the school environment, in particular, can have significant effects on immigrant students' sense of belonging, identity development, and psychosocial adjustment. This study, which aims to examine the experiences of immigrant high school students through their subjective narratives, utilises a qualitative case study design to explore these phenomena in depth. Data were collected through semi-structured face-to-face interviews with participants selected through purposeful sampling. The data were analysed using thematic analysis. The study draws on social identity theory, adjustment frameworks, and the concepts of belonging and identity negotiation in its theoretical foundations. The findings show that bullying often manifests not through overt and direct forms, but through implicit and normalised practices embedded in everyday interactions, and that this has subjective psychosocial repercussions on students' sense of belonging. Furthermore, language differences, ethnic identity, and cultural factors are found to be significant elements shaping students' experiences of exclusion and discrimination. The findings also show that adaptation is not a one-way integration process; rather, it is a dynamic and negotiated process in which students construct their identities, develop selective forms of belonging, and acquire different positions in different social contexts. In some cases, the normalisation of bullying and social exclusion reduces the visibility of these experiences; however, this does not mean that these problems disappear, but rather makes it more difficult to recognise them institutionally. This study contributes to the literature by revealing the complex identity negotiations of immigrant students in their adaptation process, making covert bullying and normalisation processes visible.