Şüpheli meme kitlesi olan hastalarda sentinel lenf nodu biyopsisinin gerekliliği
Necessity of sentinel lymph node biopsy in patients with suspicious breast masses
- Tez No: 1019165
- Danışmanlar: UZMAN HAKAN YİĞİTBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Meme kanserinde aksiller lenf nodlarının metastatik tutulumu en önemli prognostik faktör olarak kabul edilmektedir. Bu hastalarda aksiller değerlendirme için radyolojik yöntemler ve sentinel lenf nodu biyopsisi (SLNB) sıkça kullanılmakta olup meme kanseri açısından yüksek şüphe içeren kitlelere yaklaşımda ise SLNB yapılıp yapılmaması konusu henüz bir netlik kazanmamıştır. Çalışmamızda şüpheli meme kitlesi olan hastalara kitle eksizyonu sırasında eş zamanlı olarak yapılacak olan sentinel lenf nodu örneklemesinin gerekliliğini ortaya koymayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Metastatic invasion of axillary lymph nodes is accepted to be the most important prognostic factor in breast cancer. In these patients, radiological methods and sentinel lymph node biopsy (SLNB) is used frequently for axillary evaluation. But it has not been clarified yet to perform SLNB in the management of the masses which are highly suspicious for breast cancer. In our study, we aimed to demonstrate the necessity of the sentinel lymph node sampling during the mass excision of the patients with suspicious breast masses.