SAR9 X tabancasında icra yayı parametrelerinin kullanıcıya aktarılan geri tepme kuvveti üzerindeki etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of recoil spring parameters on the recoil force transmitted to the user in the SAR9 X pistol
- Tez No: 1019178
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, SAR9 X (9×19) mm tabancasında kullanılan icra yayı parametrelerinin kullanıcıya aktarılan geri tepme kuvveti üzerindeki etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada tel çapı, sarım sayısı ve malzeme özellikleri farklı olan icra yayları aynı silah platformu üzerinde karşılaştırmalı olarak test edilmiş; tekrarlı atışlardan elde edilen kuvvet-zaman verileri kullanılarak Recoil Force, Peak Force Total ve Impulse Atış büyüklükleri hesaplanmıştır. Deneysel ölçümlerde kullanıcıya aktarılan geri tepme kuvvetini doğrudan belirlemeye imkân veren özel bir fikstür ve piezoelektrik prensipli ölçüm altyapısı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, icra yayı parametrelerinin geri tepme davranışı üzerinde belirgin etkisi olduğunu göstermiştir. Özellikle tel çapının, sarım sayısına göre daha baskın bir tasarım değişkeni olduğu belirlenmiştir. Yay sabiti ile dinamik kuvvet çıktıları birlikte değerlendirildiğinde, tel çapındaki değişimin sistem cevabını doğrudan etkilediği, sarım sayısının ise bu etkiyi ikincil düzeyde şekillendirdiği görülmüştür. Ayrıca tek bir yay kombinasyonunun tüm performans çıktılarında eşzamanlı optimum vermediği anlaşılmıştır. Paslanmaz yay grubuna uygulanan Taguchi değerlendirmesi, tel çapı ve sarım sayısının geri tepme karakteri üzerindeki etkisini desteklemiş; farklı performans çıktılarının farklı seviyelerde iyileştiğini göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışma, SAR9 X tabancasında icra yayı parametrelerinin kullanıcıya aktarılan geri tepme kuvveti üzerinde belirleyici olduğunu deneysel olarak ortaya koymuş ve yarı otomatik tabanca sistemlerinde yay tasarımına yönelik uygulamalı bir değerlendirme sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effect of the recoil spring parameters used in the SAR9 X (9×19) mm pistol on the recoil force transmitted to the user was experimentally investigated. In the study, recoil springs with different wire diameters, number of coils, and material properties were tested comparatively on the same pistol platform; Recoil Force, Peak Force Total, and Impulse Shot values were calculated using force-time data obtained from repeated firings. A specialized fixture and a piezoelectric-based measurement infrastructure, which enabled direct measurement of the recoil force transmitted to the user, were used in the experimental measurements. The findings indicate that recoil spring parameters have a significant effect on recoil behavior. In particular, it was determined that wire diameter is a more dominant design variable compared to the number of coils. When spring constant and dynamic force outputs were evaluated together, it was observed that changes in wire diameter directly affect the system response, while the number of coils shapes this effect at a secondary level. Additionally, it was also found that a single spring combination does not provide simultaneous optimization across all performance outputs. The Taguchi analysis applied to the stainless steel spring group supported the effect of wire diameter and the number of coils on recoil characteristics; it demonstrated that different performance outputs responded differently to the selected parameter levels. In conclusion, this study experimentally demonstrated that recoil spring parameters in the SAR9 X pistol are decisive in determining the recoil force transmitted to the user and provided a practical foundation for evaluating spring design in semi-automatic pistol systems.