Simental X güney Anadolu kırmızısı F1, G1 ve F1XG1 genotiplerinde verim özellikleri
Production traits of simmental X south Anatolian red F1, G1 and F1XG1 genotypes
  1. Tez No: 163964
  2. Yazar: SERDAR KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN ÖZBEYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Simental X Güney Anadolu Kırmızısı Fİ5 G^ ve F1xG1 Genotiplerinde Verim Özellikleri Bu çalışma Ceylanpınar Tarım işletmesi' nde bulunan Güney Anadolu Kırmızısı (GAK), Simental x GAK Melezi Fi, Gı ve Fi x Gı genotiplerinde döl ve süt verimi, buzağılarda büyüme, vücut ölçüleri, hastalık insidansı ve yaşama gücünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. GAK, Simental x GAK Melezi Fi, Gı ve Fi x Gı genotiplerinde sırasıyla; ilk tohumlama yaşı;596,61; 570,03; 584,84 ve 565,45 gün; ilk buzağılama yaşı 888,21; 853,76; 852,89 ve 851,31 gün; servis periyodu 161,25; 123,62; 105,14 ve 93,69 gün; gebelik başına tohumlama sayısı 1,56; 1,53; 1,51 ve 1,25; buzağılama aralığı 448,37; 404,05; 394,35 ve 376,94 gün; gebelik oranı % 83,3; 91,8; 92,5 ve 95,5; buzağılama oranı % 82,4; 89,9; 90,2 ve 95,5; ikiz doğum oranı % 0,4; 1,2; 7,1 ve 4,6' dır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Production Traits of Simmental x South Anatolian Red F1g B1 and FiXBi Genotypes This study was carried out at Ceylanpinar State Farm. It' s aimed that to determine in study reproductive and milk yiel traits, birth weight, growth traits, incidence of disease and livability rates between 1994-2003 years. In this research SAR, F-ı, B-t and FixBi genotypes; first conception ages; 596,61; 570,03; 584,84 and 565,45 days, first calving ages; 888,21; 853,76; 852,89 and 851,31 days, service period; 161,25; 123,62; 105,14 and 93,69 days, the number of insemination per conception; 1,56; 1,53; 1,51 and 1,25, calving interval; 448,37; 404,05; 394,35 and 376,94 days, conception rate; 83,3; 91,8; 92,5 and 95,5 %, calving rate; 82,4; 89,9; 90,2 and 95,5 %, twinning rate was determined; 0,4; 1,2; 7,1 and 4,6 %, respectively.