KIRAAT İLMİNDE MANZUME GELENEĞİ VE ERKEN DÖNEM KIRAAT TARİHİ BAĞLAMINDA EBÛ AMR ED-DÂNÎ'NİN EL-URCÜZETÜ'L-MÜNEBBİHE ADLI ESERİ
EBÛ AMR ED-DÂNÎ'S WORK CALLED EL-URCÜZETÜ'L-MÜNEBBİHE IN THE CONTEXT OF THE POETRY TRADITION IN THE SCIENCE OF KIRAAT AND THE EARLY HISTORY OF KIRAAT
  1. Tez No: 1019185
  2. Yazar: ŞEVVAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHALİM BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-I Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ebû Amr ed-Dânî'nin el-Urcûzetü'l-münebbihe adlı manzumesini, kıraat ilmindeki manzume geleneği ve bu ilmin temel problemleri çerçevesinde ele almakta olup üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, incelenen eserin manzum edebiyat içerisindeki konumunu netleştirebilmek adına öncelikle manzum edebiyat tarihi üzerinde durulmuştur. Bu doğrultuda, diğer ilim dallarında kaleme alınan manzum edebiyat tarihi aklî ve naklî ilimler olmak üzere iki kısımda aktarılmıştır. Ardından kıraat ilmine dair manzumeler incelenmiş, mevcut literatür tasnif edilerek listelenmiştir. İkinci bölümde, eserin muhtevası ve teknik özelliklerini ortaya koymak amacıyla el-Urcûzetü'l-münebbihe, tematik ve metodolojik bir yaklaşımla detaylandırılarak ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, çalışmanın amacını tamamlayacak şekilde belirlenen el-Urcûzetü'l-münebbihe'nin kıraat ilmindeki yeri ve bu eserin kıraat ilminin temel meselelerine yaklaşımları çerçevesinde veriler ve analizler sırasıyla işlenerek neticeye kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines Abu Amr al-Dani's poem al-Urjuzah al-Munabbihah within the framework of the poetic tradition in the science of qira'at (Quranic recitations) and the fundamental problems of this discipline, and it consists of three chapters. In the first chapter, the history of didactic poetry is primarily focused upon to clarify the position of the analyzed work within poetic literature. In this regard, the history of didactic poetry written in other fields of study is presented in two parts as rational (aqli) and transmitted (naqli) sciences. Subsequently, poems related to the science of qira'at are examined, and the existing literature in this field is classified and listed. In the second chapter, al-Urjuzah al-Munabbihah is discussed in detail through a thematic and methodological approach to reveal the content and technical features of the work. In the third and final chapter, in a manner that complements the objective of the study, the data and analyses are processed and concluded respectively within the framework of the place of al-Urjuzah al-Munabbihah in the science of qira'at and its approaches to the core issues of this discipline.