Farklı seviyelerde tuzlu sulama suyu, humik asit ve deniz yosunu ekstraktı kullanımının turpun fizyolojik ve morfolojik özelliklerine etkisi
The effect of using different levels of saline irrigation water, humic acid and seaweed extract on the physiological and morphological characteristics of radish
- Tez No: 1019225
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tuz stresi altında yetiştirilen turp bitkisinin (Raphanus sativus L.) morfolojik özelliklerini incelemek ve hümik asit ile deniz yosunu ekstraktının bu stres koşullarındaki etkilerini belirlemektir. Araştırma, tuzlu sulama suyu uygulamalarının turp bitkisinin kök çapı, ağırlığı ve yaprak özellikleri üzerindeki olumsuzlukları, deniz yosunu ekstraktı ve humik asittin stres toleransını artırmadaki rolünü değerlendirebilecektir. Çalışma, farklı tuzluluk seviyelerine sahip sulama suyu kullanarak, tuz stresine karşı tolerans mekanizmalarını anlamayı hedeflemektedir. Humik asit kullanımı ile tuzluluk stresinin bitki verimi ve büyüme üzerindeki olumsuz etkilere çözüm bulmak amaçlanmaktadır. Humik asit, tuz stresinin olumsuzluklarının giderilmesi turp bitkisinin sağlıklı gelişmesini artıracağı ve bu sayede yönetim ve kaliteyi artırma açısından önemli bir fayda sağlanabileceği hedeflenmektedir. Bu bağlamda, humik asittin tuz stresine karşı bir strateji olarak kullanımı mümkündür. Ayrıca bu biyostimülantların tuz stresinin olumsuzlukları azaltma potansiyeli üzerinde durulacaktır. Araştırma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi iklim odasında gerçekleştirilecek ve elde edilen sonuçlar, tarımsal üretimde yenilikçi uygulamaların geliştirilmesine katkı sağlayacağı ifade edilmektedir. Yani, araştırmanın bulguları, tarım yönetimi ve üretim süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik yeni stratejilerin uygulanmasına yardımcı olacaktır. Bu bağlamda, tarımsal verim ve kaliteyi artırmaya yönelik öneriler sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the morphological characteristics of radish plants (Raphanus sativus L.) grown under salt stress and to determine the effects of humic acid and seaweed extract under these stress conditions. The study will be able to evaluate the negative effects of saline irrigation water applications on the root diameter, weight and leaf characteristics of radish plants and the role of seaweed extract and humic acid in increasing stress tolerance. The study aims to understand the mechanisms of tolerance to salt stress by using irrigation water with different salinity levels. It is aimed to find solutions to the negative effects of salinity stress on plant yield and growth with the use of humic acid. It is aimed that humic acid will increase the healthy development of radish plants by eliminating the negative effects of salt stress and thus provide significant benefits in terms of management and quality. In this context, it is possible to use humic acid as a strategy against salt stress. In addition, the potential of these biostimulants to reduce the negative effects of salt stress will be emphasized. The research will be carried out in the climate chamber of the Faculty of Agriculture at Yüzüncü Yıl University and it is stated that the results obtained will contribute to the development of innovative applications in agricultural production. In other words, the findings of the research will help to implement new strategies for improving agricultural management and production processes. In this context, it is aimed to present suggestions to increase agricultural yield and quality.