Farklı seviyelerde tuzlu sulama suyu ve nano silisyum kullanımının turpun fizyolojik ve morfolojik özelliklerine etkisi
The effects of different levels of salty irrigation water and nano silicium applications on physiological and morphological properties of radish
- Tez No: 756766
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ TALİP ÇAKMAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada tuz stresinde nano silisyum kullanımının turpun bazı fizyolojik ve morfolojik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Denemede, tuzlu sulama suyu stresi oluşturmak için NaCI tuzu, nano gübre olarak da silisyum kullanılmıştır. Saksı denemesi olarak yürütülen çalışmada 4 farklı sulama suyu tuzluluğuna sahip su uygulamaları [elektriksel iletkenlik (EC) değerleri, T0: 0.60 dS/m, T1: 1.2 dS/m, T2: 2.4 dS/m ve T3: 3.6 dS/m] ve artan dozlarda silisyum (0, 100, 200 ve 400 ppm) uygulamaları yapılmıştır. Çalışma 3 tekerrürlü olarak toplamda 48 saksıda yürütülmüştür. Çalışmada, turp boyu, turp çapı, turp ağırlığı, yaprak sayısı, renk değerleri, lipit peroksidasyonu ürünü malondialdehit (MDA) ve enzim aktivitelerinin (SOD, CAT ve APX), yanı sıra turpta makro-mikro besin elementleri [fosfor (P), potasyum (K), magnezyum (Mg), kalsiyum (Ca), sodyum (Na), demir (Fe), mangan (Mn), bakır (Cu) ve çinko (Zn)] belirlenmiştir. Bu araştırma sonucuna göre tuz stresi altında bitkilerin tepki olarak tuz stresinden kurtulma adına ürün verim ve verim unsurlarında meydana gelen kaybın azaltılması yönünde nanoboyutta silisyum partikülleri ile bu tepkinin yönetilmesinde istatiksel anlamda önemli katkılar sağlamıştır. Silisyumun bitki besin ve iyon dengesinin sağlanmasına katkıları yanında enzimsel etki mekanizması yaratarak bitkinin bu stresini azaltma yönünde önemli etkileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effect of using nano silicon in salt stress on some physiological and morphological properties of radish was investigated. In the experiment, NaCl was used as salt to create saline irrigation water stress and silicon was used as nano fertilizer. In the study carried out as a pot experiment, water applications with 4 different irrigation water salinity [electrical conductivity (EC) values, T0: 0.60 dS/m, T1: 1.2 dS/m, T2: 2.4 dS/m and T3: 3.6 dS/m] and increasing doses of silica (0, 100, 200 and 400 ppm) applications were applied. The study was carried out with 3 replications in a total of 48 pots. In the study, radish length, radish diameter, radish weight, number of leaves, color parameters, lipid peroxidation product malondialdehyde (MDA) and enzyme activities (SOD, CAT and APX), as well as macro-micro nutrients [phosphorus (P), potassium (K) , magnesium (Mg), calcium (Ca), sodium (Na), iron (Fe), manganese (Mn), copper (Cu), and zinc (Zn)] were determined. According to the results of this research, nano-sized silicon particles have made significant contributions to the management of this response in order to reduce the loss of product yield and yield elements in order to get rid of salt stress as a response of plants under salt stress. In addition to its contributions to the provision of plant nutrient and ion balance, silicon has important effects on reducing this stress of the plant by creating an enzymatic effect mechanism.