Çifte ortaklık
The double company
  1. Tez No: 1019226
  2. Yazar: AHMET ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora teziyle çifte ortaklık kavramı çeşitli yönlerden değerlendirmeye konu edilmiş ve Türk hukuku bakımından ifade ettiği anlam belirginleştirilmeye çalışılmıştır. Anılan doğrultuda ilk olarak kavramın bazı yakın olgu ve kavramlarla olan ilişkisi ortaya konulmuş, sonrasında mezkûr yapının bütünsel özellikleri ile temel şirket ve organ şirketten ibaret olan esaslı bileşenleri ele alınmış ve nihayet çifte ortaklığı meydana getiren şirketlerden birinin sona ermesi ile bu şirketlerden herhangi birinin ortaklık yapısındaki değişikliklerin diğer şirket ve ortaklık bağı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Son olarak bütün bu değerlendirmeler neticesinde bir yasal düzenleme gerekliliğinin bulunup bulunmadığı incelenerek çalışmaya nokta konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this doctoral thesis, the concept of the double company has been examined from various perspectives and an attempt has been made to clarify its meaning within Turkish law. In line with the aforesaid, first, the relationship between the concept and several closely related phenomena and notions has been set out. There-after, the holistic characteristics of the aforementioned structure and its essential components, namely the base company and the organ company, have been addressed. Subsequently, the effects of the dissolution of one of the companies that form the double company, as well as the effects of changes in the shareholder structure of either of these companies, on the other company and on the partnership bond have been assessed. Finally, the study has been brought to a close by examining whether, in light of all these assessments, a legislative enactment is required.