Bilgisayar sistemlerinde veritabanı yönetimi
Database management in computer basic system and a proje
- Tez No: 101925
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASLAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışma içerisinde, Veritabanı Yönetim Sistemleri temelleri kısaca incelenmiş ve günümüzde en yaygın olarak kullanılan Internet ortamlarında veritabanı dosyalanna erişmek ve yönetmek (temel işlemler olarak) konusu üzerinde bir uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulamada tanımlanan veritabanı dosyaları üzerinde, belirlenen bir alan yardımıyla kayıt ekleme, listeleme, kayıt silme ve temel arama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Burada veritabanı olarak“Access”ve veritabanı yönetim düzeneği olarak da Microsoft Windows İşletim sistemlerinin sağladığı“ODBC”kullanılmıştır. Bu çalışmanın başat amacı bilgisayar sistemlerinin temel kullanım alanlarından olan bilgi ve bilgiyi işleme konulan üzerindeki en gelişmiş düzenek olan veritabanı sistemlerini incelemek ve Internet ortamında bir uygulama geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, Data Bases Management systems bases have been researched, and a program which is about using Data Base Management in Internet area has been designed. Users can be choose an area in databases and with this choosen, an add new record or delete or list or research by using this program. Acces was used to describe table and Open Data Base Connectivty (ODBC ) was used to manage tables. Main goal of this project, to investigatethe Data Base Management in compute bases systems and develop a program that uses data bases in internet area.