İstemci/sunucu mimarisinde veritabanı uygulamaları
Database applications with client/server architecture
- Tez No: 83251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET İSTEMCİ/SUNUCU MİMARİSİNDE VERITABANI UYGULAMALARI Bugün, Bilgi-işlem sektörünün en önemli kavramlarında biri İstemci/Sunucu mimarisidir. Bu mimaride üç önemli kavram vardır: İstemci, Sunucu ve Ağ yapısı. Sunucu: Network üzerindeki kaynakların diğer bilgisayarlar tarafından kullanılmasını düzenleyen bilgisayardır. Bir sunucu tek başına dosya,printer,veritabanı konularında bir çok servisi sağlayabilir. Sunucular genellikle yaptığı işlemler dışındaki tasklarla uğraşmazlar ve istemcilere hizmet verirler. İstemci: İstemci ise kullanıcıların, uygulamalarını çalıştırdığı ve sunucudan bazi işlemleri gerçekleştirmesini bekleyen kişisel bilgisayarlar veya iş istasyonlarıdır. İstemciler, sunuculardan dosyalama, aygıt kullanma ve işlemleri gerçekleştirme konularında talepte bulunurlar. İstemci/Sunucu Ağ modeli: Ağ yapısı içerisinde bulunan tün bilgisayarların cistemci veya sunucu olduğu yapıdır. İstemci istediği talepleri sunucuya gönderir, sunucu da gerekli sonuçlan üretir. Bir başka deyişle, istemci-sunucu modeli, verimli bir geri plan çalışma ile en doğru ve çabuk ön plandaki sonucu meydana getirir. İstemci bilgisayar, kişiye özel çalışma ortamı, farklı işletim sistemlerinde çalışabilmeyi sağlayan Esnekliği, kullanıcı işlemlerini en iyi yapabileceği Grafik arayüzü, verileri analiz işleminde kullanılan Akıllı fonksiyonları, kendi iş gücünü üstlenerek alınabilecek En Uygun Performansı sağlar. Sunucu bilgisayar ise ağı yönetebilecek gelişmiş işletim sistemi özellikleri, çok kullanıcılı çalışma ortamını, merkezi veri yönetimini ve verileri koruyacak güvenliği sağlar. Kısaca, istemci-sunucu mimarisinin bu kadar popülaritesinin artmasının sebebi çok büyük ve pahalı sistemlerin yerini çok özellikli küçük sistemlerin almasıdır. Sunucu işlemlerini gerçekleştirmek için gelişmiş işletim sistemlerine ihtiyaç vardır. Windows NT Server bunlardan biridir. Windows NT'nin en önemli özellikleri Çok işlemcilik, Çoklu Ortam, Çok Görevlilik, yüksek seviyeli Güvenlik,Farklı Uygulamaları Desteklemedir. Windows NT sisteminde, uygulamalarında her kullanıcıyı bir kullanıcı ismi ile tanımlamak için Domain yapısını kurmak gerekir. Bu yapıda kullanıcı isimlerinin ve yetkilerinin tutulduğu bir veritabanı bulunur. VIVeritabanı sistemleri: Veritabanı, belli bir alanda ve birbiriyle ilişkili olarak düzenlenmiş veriler topluluğudur. Verilerin kullanılması çok önemlidir. Bir veritabanmın kurulması, yaşatılması için gerekli bilgisayar yazılımı sistemine Veritabanı Yönetim Sistemi (DBMS) denir. Veritabanı yönetin sistemi, mantıksal işlem gruplarını kullanabilmelidir. Çok kulamlıcılı yapılandırılmalıdır, verilerin yetkisiz kişiler tarafından kulanılmasını engellemelidir, ve veri bütünlüğünü sağlamalıdır. İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemlerinde ise, veritabanı içinde bulunan veriler arasında ilişki sağlanmıştır. Veriler tablolar halindedir ve sıralı değildir, primary key kavramı vardır. Veriler arasında Bire-Bir, Bire-Çok, Çoka-Çok ilşki kurulabilir. En çok kullanılan ilişki bire-çok ilişkidir. İşlemci Sunucu Veritabanı Sistemleri: İstemci- Sunucu veritabanı sistemleri dağıtılmış uygulamaları geliştirmek için tasarlanmış bir teknolojidir. İstemci-Sunucu mimarisi PC tabanlı olarak geliştirilmiştir..İstemci bilgisayarlar uygulamanın kullanıcı arabirimini oluştururken, sunucu veritabanını kontrol eder. İstemci-Sunucu veritabanı modelinde veriler üzerindeki arama, sıralama, aritmetik işlemler Server üzerinde yapılır, sadece sonuçlar İstemci bilgisayara gönderilir. İstemci-Sunucu olmayan veritabanı uygulamalarında ise verilerin tamamı herhangi bir işlem için istemci bilgisayara taşınacağı için, Sunucu ve istemci arasında ağ trafiği çok daha fazla olur. Bu da performansın önemli ölçüde azalmasına sebebiyet vermektedir. Veri Erişim yöntemleri: Veri erişim yöntemleri, programlama aracılığıyla veritabanı dosyalanna eriş mek için kullanılan tekniklerdir. Veriler dosya sistemi ile ulaşılan bir yerde veya uzakta veri tabanında bulunabilir. Uzaktaki veritabanlanna ulaşabilmek için belirli arabirimler kullanılır. Visual Basic programlama dili ile DAO, RDO, ADO gibi erişim teknikleri vardır. Uzaktaki veritabanlanna ulaşmak için ODBC arabirimi kullanılır. ODBC, çok kullanışlı bir arabirimdir. İstemci/Sunucu ortamdan Maimframe verilerine ulaşmak ise daha zahmetlidir. Kullanıcılar üretici firmalara bağımlıdır. Son senelerde, her ne kadar esnek olmasa da belirli uygulamalar geliştirilmiştir. Uygulama olarak, istemci/sunucu veritabanı sistemleri bu şekilde anlatıldıktan sonra, THY bünyesinde oluşturulan Bakım Projesi anlatılmıştır. Bu projede bakım kartlarının basılması konusu incelenmiştir ve sonuçta şirkete sağladığı faydalar anlatılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY DATABASE APPLICATIONS with CLIENT-SERVER ARCHITECTURE Client-Server Architecture is one of the most important subject of the computing world. There are three concept in this architecture: Client, Server and Network. Server: The computer wiech services the client computers and that manage the sources for using by other computers. A server can services for files, printers or databases. The server only process tasks which dedicated on it and services for clients. Client: The computer or workstation which users run their applications on it. These computers waits for services form servers about files, devices and process. Client/Server Architecture: The network system which all the computers are Client or Server on it. Clients give tasks to do, and servers gives back the results to the clients. In another saying, Client server architecture does tasks witk smart back-end process with smart front-end process. Client provides individual environment, flexibility that means working in various systems, graphical interface, intelligent function that analyses data,and optimal performance. Server provides advanced operating system specifications, multiuser environment, centralized database management and security management. The most important reason, that makes client server model very popular, is that it is very cheap and efficient against big and expensive systems. There is big necessity to have an operating system that success the server process. One of the most important server operating system is Windows NT Server. It provides multi-processing, multiple platforms, multitasking,high level security, support various applications. It is necessery to give a user name for each user to provide more security, so the network must bu design as a Domain. In Domain, there is a computer which has a database of user profiles. Database Systems: Database means collection of data that are in a relationship between them. It is very important tu manage the database. Database Management Systems are the software systems that structure, maintain and process the databases. Database Management System must provide logical process groups. It must be multi-user, it must bu secure the database from the users which don't have the rights, and it must maintain the data integrity. vinRealitonal Database Management Systems provides a relationship between the data in database. Data that are structured as a table, are not sorted, there is a primary key. There are relationship types between data such as one-to one, one-to- many, many-to-many. The most used relationship is one-to many. Client/Server Database sistem: Client Server Database systems is a technology that designed to develop distrubuted applications. Client-Server Architecture is based on PC's. In client- Server architecture, client is the users application side, and server manages the databases. In Client-Server Model, task for databases such as sorting, seeking, aritmetical operations are are processed on server. Then resuls are sent to client computers. In database Systems,that are not Client-server based, server send the data to client computer and all the data is processed on client computer, so it reduces the performans of the network systems. Data Access Methods: Data access methods are technics for accesing data with programming languages. Databeses can be in file systems or they can maintain in remote servers. To access to remote databases, it must be used various programming interfaces. In Visual basic programming language, there are efficient methods to access the databaases. To access the remote databasess, ODBC(Open Database Connectivitiy) is used. ODBC is e very usaful interface to connect the databases. To access the mainframe data from the Client-server applications is harder. Programmers are depend on software firms. However, In these years, there are some software interfaces for connecting the data on mainframes. After the subject of the Client- Server database systems are explained, an application about Maintenance Project for Turkish Airlines is told. In this project it is explained thar generating the workcards and after the benefits of this project for the company is discussed. IX