Yabancılara Türkçe öğretiminde kültür temalı etkinliklerin kültür edinimi ve yazma becerisi öz yeterliliklerine etkisi
The effect of culture-themed activities on culture acquisition and writing skill self-efficiency in teaching english to foreigners
  1. Tez No: 1019251
  2. Yazar: DİLEK BAZ BOLLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERYA BATUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancılara Türkçe öğretiminde kültür temalı etkinliklerin kültür edinimi ve yazma becerisi öz yeterliliklerine etkisini belirlemektir. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma desen uygulanmıştır. Nicel veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Kültür Edinimi Öz Yeterlilik Ölçeği, Büyükikiz (2012) tarafından geliştirilen Yazma Becerisi Öz Yeterlilik Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan beş maddelik“Yazma Becerisi Değerlendirme Rubriği”aracılığıyla toplanmıştır. Kültür edinim ölçeği, literatür taraması, uzman görüşü, pilot uygulama ve geçerlik-güvenirlik analizleri sonucunda geliştirilmiştir. Nitel veriler ise araştırmacı günlüğü, üç eğitici ve beş gönüllü öğrenciyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Akdeniz bölgesinde yer alan bir devlet üniversitesinin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde yürütülmüştür. Katılımcı grubunu, B2 düzeyinde Türkçe öğrenen 16 yabancı öğrenci oluşturmuştur. Altı hafta süren süreçte haftada iki etkinlik olmak üzere toplam 12 kültür temalı etkinlik uygulanmıştır. Etkinlikler öncesinde ve sonrasında öğrencilerin öz yeterlilikleri ön test ve son test yoluyla ölçülmüş, ayrıca her etkinlik sonunda bir metin yazdırılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 26 programıyla, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, kültür temalı etkinliklerin öğrencilerin hem kültür edinim hem de yazma becerisi öz yeterliliklerini geliştirdiğini, öğrencilerin Türk kültürü ile kendi kültürleri arasında bağ kurdurduklarını ve dil öğrenme süreçlerinde kalıcı gelişim sağlandığını göstermiştir. Sonuç olarak, yabancılara Türkçe öğretiminde kültürel unsurların kullanılması hem dil hem de kültür edinimi açısından etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of culture-themed activities on cultural acquisition and writing self-efficacy in teaching Turkish to foreigners. A mixed design was employed, combining qualitative and quantitative methods. Quantitative data were collected using the researcher-developed Cultural Acquisition Self-Efficacy Scale, the Writing Skills Self-Efficacy Scale developed by Büyükikiz (2012), and a five-item writing skills rubric developed by the researcher. The cultural acquisition scale was developed through a literature review, expert opinion, pilot testing, and validity and reliability analyses. Qualitative data were obtained through the researcher's diary and semi-structured interviews with three instructors and five student volunteers. The research was conducted during the spring semester of the 2024-2025 academic year at the Turkish Language Teaching Application and Research Center of a state university in the Mediterranean region. The participant group consisted of 16 foreign students learning Turkish at the B2 level. A total of 12 culture-themed activities were implemented, two per week, over a six-week period. Students' self-efficacy was measured before and after the activities using pretests and posttests, and they also wrote written texts at the end of each activity. The quantitative data obtained were analyzed using SPSS 26, and the qualitative data were analyzed using content analysis. The findings demonstrated that culture-themed activities improved students' self-efficacy in both cultural acquisition and writing skills, that students established connections between Turkish culture and their own, and that lasting progress was achieved in their language learning process. In conclusion, the use of cultural elements in teaching Turkish to foreigners was found to be effective in terms of both language and cultural acquisition.