1989 sonrası Balkan ülkeleriyle iktisadi ilişkiler
The Economic relations between Turkey and Balkan countries after 1989
- Tez No: 101929
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
^ÖZET 1989 sonrası Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki iktisadi ilişkilerin incelendiği bu çalışmada; ticari ilişkilerimizin gelişmiş olduğu ülkeler, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan daha sonra da Makedonya, Arnavutluk, Hırvatistan ve Slovenya olarak karşımıza çıkmaktadır. İktisadi ilişkilerimizi incelemeden öncelikle uluslararası ticaretin tanımı, amaçları ve araçları, uluslararası ticaretin etkileyen tarifelerin tanımı, uluslararası iktisadın kalkınma, sanayileşme ve büyümeye olan katkıları incelenmiştir. Daha sonra Balkan ülkelerinin genel ekonomik yapısı, dış ticareti, üretim, sanayi ve ticari alanlarındaki kapasite ve durumları ele alınmıştır. Bunlara ilaveten Balkan ülkelerinin Türkiye ile olan iktisadi ilişkileri irdelenmiş ve bu konuda geçerliliği olacak tezler sunulmaya çalışılmıştır. Balkan ülkelerinin, ticari bilançolarında diğer ekonomik rakip sayılabilecek ülkelere kıyasla yeri tartı Idığında bazı coğrafi, kültürel, siyasi ve tarihsel avantajlarına rağmen gereken konumun altında kaldığı aşikardır. Türkiye'nin kendi ekonomik boyutlarıyla bölgeye yönelik belirli bir dış ticaret hacmine sahip olmasına rağmen bölgede ekonomik politikalar yürüten diğer ülkelerle kıyaslandığında sayısal ölçüler bağlamında yetersiz, hatta Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan dışında diğer ülkelerde varlığı ölçülemeyecek kadar zayıf mevcudiyeti olduğu görülmektedir. Bu bağlamda, hazırlanan bu çalışmada, Balkan ülkeleri ile Türkiye arasındaki 1989'dan bu yana oluşan iktisadi ilişkilerde yaşanan gelişmelerle ve önümüzdeki yıllara ışık tutacak veriler sunulmuştur. Araştırmanın sonunda ele alınan ekonometrik modelde; Geçmiş 30 yıla ait Balkan Ülkeleri ile yapmış olduğumuz Dış ticaretin ihracat gelirleri ele alınmış ve bu değerlerin ışığı altında önümüzdeki yıllara ait ihracat gelirlerimize ait tahminler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, in which the economic relations after 1989 between Turkey and the Balkans have been researched; it is found out that the countries that we have a developed commercial relations with are Bulgaria, Romania, Greece and then Macedonia, Albania, Croatia, and Slovenia. Before we reasearched our commercial relations, the definition of international trade, its aims and tools; the definitions of the factors that affect the international trade; the benefits of international relations upon development; and the industrialization and growth had to be researched. After that the general economic structure of the Balkans, and their capacity and condition on the base of foreign trade, production, industry, commerce have been studied. Besides, the economic relations between Turkey and the Balkans have been examined and valid thesis have tried to be presented. When the Balkans are compared to other countries on the base of their economical balance, it is apparent that they are below the avarage inspite of some geographical, cultural, political, and historical advantages. Although Turkey has a certain commercial capacity with its own economic dimension, when it is compared to the other countries which applies economic politics within the region, it is observed that its existance is too weak to be counted on the base of numeric measures except Romania, Greece and Bulgaria. In this sense, in this study with, developments on the base of the economic relations between the Balkans and Turkey data which will enlighten the forthcoming years, have been presented. In the econometric model that we have presented at the end of this research, the profit of export that we did with the Balkans in the last 30 years have been studied and the estimations on the profit of export in the forthcoming years have been made in the light of these values.