4-6 yaşındaki çocuklar ve annelerinin dijital ve somut oyun ortamlarında kullandıkları uzamsal dil içeriğinin incelenmesi
Analyzing the spatial language used by 4-6-year-olds and their mothers in digital and concrete play contexts
- Tez No: 1019301
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN IŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 4-6 yaşındaki çocuklar ve annelerinin dijital ve somut şekil oyunlarını oynarken kullandıkları uzamsal dil özelliklerini incelemektir. Araştırmanın yürütülmesinde deneysel desen türlerinden tekrarlı ölçümler deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Denizli il merkezinde ikamet eden ve ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 45 anne-çocuk çiftinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı (ABÇİDA) ve Erken Çocukluk Dönemi Uzamsal Algı Testi (EDUAT) kullanılmıştır. Uygulama sürecinde, anne ve çocukların önceden standardize edilmiş dijital ve somut şekil oyunları üzerinden girdikleri etkileşimler video kamera ile kayıt altına alınmış;“Uzamsal Kelime Listesi”temel alınarak katılımcıların dil kullanım frekansları belirlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde parametrik olmayan istatistiksel tekniklerden (Wilcoxon İşaretli Sıralar, Spearman Korelasyonu, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H) yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, her iki oyun ortamında da annelerin uzamsal dil kullanım sıklıkları çocuklardan belirgin düzeyde yüksektir. Katılımcıların oyun türüne göre dil kullanımları incelendiğinde; hem annelerin hem de çocukların dijital oyunlarda kullandıkları toplam uzamsal dil puanlarının ve özellikle“şekiller”alt bileşeni dil puanlarının, somut materyallerle oynanan oyunlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çocukların dijital ve somut ortamlarda ürettikleri uzamsal dil ile uzamsal algı testi (EDUAT) puanları ve ailelerin iletişim becerileri (ABÇİDA) arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Demografik değişkenler incelendiğinde ise; annenin eğitim düzeyi, ailenin sosyo-ekonomik durumu, çocuğun yaşı ve teknolojik alete sahip olması belirli oyun bağlamlarında uzamsal dil kullanımını anlamlı şekilde farklılaştırdığı, ancak çocuğun cinsiyeti ve ekran süresi gibi değişkenlerin belirleyici bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the spatial language used by 4-to-6-year-old children and their mothers while engaging in digital and concrete shape games. A repeated measures design, a type of experimental design, was employed in conducting the research. The study group consists of 45 mother-child dyads residing in the city center of Denizli, selected through the criterion sampling method. A Demographic Information Form, the Parent-Child Communication Assessment Tool (ABÇİDA), and the Early Childhood Spatial Perception Test (EDUAT) were utilized as data collection instruments. During the implementation process, the interactions between mothers and children over previously standardized digital and concrete shape games were video-recorded; the language use frequencies of the participants were then determined based on a“Spatial Word List.”Non-parametric statistical techniques (Wilcoxon Signed-Rank, Spearman's Rank Correlation, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis H tests) were used in the data analysis. According to the research findings, the frequency of mothers' spatial language use is markedly higher than that of the children in both play environments. When the participants' language use was examined based on the game type, it was determined that the total spatial language scores, and specifically the“shapes”sub-component language scores, produced by both mothers and children in digital games were statistically significantly higher compared to the games played with concrete materials. No significant relationship was found between the spatial language produced by the children in digital and concrete environments and their spatial perception test (EDUAT) scores or the families' communication skills (ABÇİDA). Upon examining the demographic variables, it was concluded that the mother's education level, the family's socioeconomic status, the child's age, and the ownership of technological devices significantly differentiated spatial language use in specific play contexts; however, variables such as the child's gender and screen time did not have a determining effect.