Çocuk mahremiyeti ve çocukların çevrim içiortamda korunmasına yönelik sosyal medya düzenlemeleri: Avustralya çevrim içi güvenlik değişikliği yasası ve Türkiye'de yapılan çalışmalar üzerine bir değerlendirme
Child privacy and social media regulations aimed at protecting children online: An assessment of Australia's online safety amendment act and regulatory initiatives in türkiye
  1. Tez No: 1019305
  2. Yazar: ARIN GÖKSU KARA ÖZGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK GEZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşme ile internet ve sosyal medya uygulamaları sadece yetişkinlerin değil çocukların hayatlarının da odak noktalarından biri haline gelmiştir. Bu durum çocukların mahremiyetlerinin zarar görmesi ve çevrim içi ortamda karşılaşabilecekleri riskleri de beraberinde getirmektedir. Çocukların kişisel sınırlarının medya ve mahremiyet ekseninde ele alındığı bu araştırmada mahremiyete olan bakış açımız, mahremiyet kavramının uğradığı değişim ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, çocukların çevrim içi ortamda karşılaştıkları mahremiyet risklerini ve bu risklere yönelik çözüm önerilerini disiplinlerarası bir problem şeklinde ele alıp, ana noktanın“çocuk”olduğu doğrultuda incelemektir. 16 yaşından küçük çocukların çevrim içi ortamda korunması amacıyla çıkarılarak dünyada ilk niteliği taşıyan ve bu araştırmanın yazım sürecinde yürürlüğe giren Avustralya Çevrim İçi Güvenlik Değişikliği Yasası (Australian Government, 2024) da farklı boyutları ile incelenmektedir. Araştırmada yasa sürecinde çıkan haberler, kararın sebep ve sonuçları ve uzmanların konu hakkındaki görüşlerine yer verilmektedir. Uzmanların görüşlerine nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat tekniği ile başvurulmuştur. Çalışma alanları medya, hukuk, sosyoloji, psikoloji ve eğitim bilimleri olan 16 farklı katılımcı ile gerçekleştirilen görüşmeler yapılmıştır. Güncel medya terimleri, alınan ulusal ve uluslararası tedbirler ve gelişmeler ışığında çocukların çevrim içi ortamda korunmaları konu çerçevesinde derinlemesine bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology and digitalization, the internet and social media applications have become a central focus not only in adults' lives but also in children's lives. This situation brings with it the risk of children's privacy being compromised and the dangers they may face in the online environment. In this study, which examines children's personal boundaries through the lens of media and privacy, our perspective on privacy and the changes the concept of privacy has undergone are explored. The aim of the study is to address the privacy risks children face in the online environment and proposed solutions to these risks as an interdisciplinary problem, with the primary focus on“children.”The Australian Online Safety Amendment Act (Australian Government, 2024) the world's first legislation enacted to protect children under the age of 16 in the online environment, which came into effect during the writing of this study is also examined from various perspectives. The study includes news reports from the legislative process, the causes and consequences of the decision, and experts' views on the subject. The experts' views were gathered using the in-depth interview technique, a qualitative research method. Interviews were conducted with 16 participants from diverse fields, including media, law, sociology, psychology, and educational sciences. The protection of children in the online environment was examined in depth within the framework of current media terminology, as well as national and international measures and developments.